Teprve v pátek odpoledne povolil lékař start lounskému junioru Vojtěchu Niplovi na sobotní Mistrovství ČR v cyklokrosu juniorů, které se konalo v Uničově.

Bývalý mistr republiky žáků i kadetů Nipl (14.1. 1993) se v prvním roce mezi juniory prosadil tak, že navzdory sotva překonanému onemocnění vyhrál před o rok staršími jezdci Radkem Polnickým (Empella Czech team) a Tomášem Paprstkou (Scania Kolín).

„Původně jsem chtěl medaili, ale po návratu z Německa a Itálie mi nebylo dobře. S vítězstvím jsem proto vůbec nepočítal. Přijel jsem do Uničova s nateklýma mandlema a doufal, že to vůbec objedu. Tady na místě jsem se ale dobře rozjel, najedl, a teď jsem moc rád, že to takhle vyšlo,“ řekl vítěz v cíli.

„Ve většině předchozích závodů, kde jsem se snažil vyhrát, jsem po startu nastoupil a bezhlavě jel, ale dnes jsem změnil taktiku. Ze začátku jsem chtěl jet v klidu s klukama, čekat jak se to bude vyvíjet, a podle toho se přizpůsobit. Od startu jsme odjeli ve třech s Polňou a Borym.“

Po třech kolech ujeli Nipl s Polnickým i Borošovi. „V předposledním kole jsem zkusil utrhnout Vojtu, ale za schodama si mě zase dojel. No a v posledním kole mně zase po schodech ujel on. Když jsem konečně zacvakl, nasadil jsem všechno, ale byl už moc daleko,“ řekl k rozhodujícímu okamžiku druhý Radek Polnický, který měl v cíli ztrátu 12 vteřin, třetí Paprstka už tři čtvrtě minuty, Boroš skončil pátý.

O poslední pohárové body se jelo také v kategorii žen, kde při neúčasti Kateřiny Nash myslela na bronz lounská juniorka Martina Mikulášková. Když kvůli nemoci nestartovala Jany Kyptová ani druhá nejlepší česká juniorka Zuzana Pirzkallová, byla Mikulášková prakticky jedinou konkurentkou o 10 let starší Pavle Havlíkové (AVB Cycling team).

Potvrdil to samotný závod, když za obhájkyní mistrovského titulu přijela druhá právě Martina. Přestože měla ztrátu přes čtyři minuty, byla jediná, kdo měl s vítězkou absolvovaný plný počet pěti okruhů.


Junioři – MČR


1. Vojtěch Nipl (TJ Stadion Louny) 43:52, 2. Radek Polnický (Empella Czech Team) –12, 3. Tomáš Paprstka –46, 4. Daniel Veselý (oba Scott Scania Team Kolín) –1:10, 5. Michael Boroš –1:46.


Konečné pořadí ČP po devíti
závodech


1. Vojtěch Nipl 465, 2. Radek Polnický 435, 3. Matěj Lasák (SK Veha team) 414.

Ženy – MČR

1. Pavla Havlíková (AVB) 35:25, 2. Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) –4:15, 3. Jitka Škarnitzlová (Dimp Giant) –1 kolo.

Pořadí po devíti závodech
1. Pavla Havlíková 360, 2. Jana Kyptová (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) 330, 3. Martina Mikulášková 275.

Autor: Jaroslav Kubíček