Zpráva 1. (přišla v sobotu 5. února v 4.04 hodin)

Posíláme zprávu z Vancouveru.

Přeprava proběhla bez problémů. 4.2. letěla většina výpravy, co bydlí v olympijské vesnici ve Whisleru. Let trval 10 hodin speciálem Travel service. Z Vancouveru do Whisleru to je ještě dvě hodiny autobusem. Výprava má pro sebe celý dům v centru olympijské vesnice.

Momentálně probíhá aklimatizace a seznamování s areálem. Do vesnice jsou docela dost přísné podmínky pro vstup, ale bezpečnost je bezpečnost.

Pomalu dáváme dohromady sáně, které jsme měli pro přepravu rozebrané.

Byli jsme zkouknout dráhu a podívat se v centru Whisleru ,kde nás každý zastavuje a musíme se fotit, takže zájem je tady o ZOH veliký a to se teprve výpravy sjížději. 10.2. proběhne oficiální vyvěšení české vlajky, kde budu přítomen za sáňkaře.

Jinak se tady zatim vše pomalu rozbíhá, ale z 90% je všechno připravené. Počasí je momentálně přijatelné, už neprší a je +2 stupně. Od zítra mě čeká již i fyzická příprava, ale také rychlostní, takže začne poslední fáze přípravy. Podmínky zde jsou dobré - velké fitnes, ale i regenerace. Prostě super.
To bude zatim vše.

S pozdravem Luboš Jíra ml.

Zpráva 2. (pondělí 8. února 5.44 hodin)

Saně máme složené a už nám zbývá doladit skluznice. Bohužel na dráhu nás zatím nepustí z bezpečnostních důvodů, ta by měla být přístupná až 9.2. k prohlídce.
Něco o stravování - to probíhá centrálně v obrovském stanu, kde je vše, na co si jen vzpomenete - od MC Donalds po italskou, asijskou, místní i evropskou kuchyni ale super výběr salátů, ryb, studená kuchyně - prostě vše a jídelna funguje 24 hodin denně. Jinak zde ve vesnici probíhají každý den kulturní programy, různé koncerty atd.
Sportovcům je k dispozici rehabilitace ale i zábavný areál k odreagování. Vesnice je tak z 80% naplněna, takže je tady celý den docela šrumec.

S pozdravem Luboš Jíra

Zpráva 3. (pátek 12. února 2.21 hodin)

Včera jsem byl na oficiálnim vyvěšeni české vlajky v olympijské vesnici ve Vancouveru. Zpestřením této akce byla přehlídka Kanadské jízdní policie. Nám už se tady rozběhly tréninky, zatím jednotlivců. Já pořád čekám na své první jízdy, které budou v sobotu ve 12.00. Tady ve Whistleru se to pomalu dává dohromady - odjezd na slavnostní zahájeni do Vancouveru. Měli by se podle zpráv zúčastnit skoro všichni, bude to super přehlídka oblečení. Ale musím říci, že každý nás tady zastavuje a říká, že máme nejhezčí oblečení ze všech výprav. Co se týče sáňkování, tak s Matějem pomalu dostáváme dráhu do svých hlav, abychom byli v sobotu pořádně připravený. Takže zahájením vše tady začne na plno.

S pozdravem Luboš Jíra

Zpráva 4. (Neděle 14. února 7.36 hodin)

Tak zase něco řádků po tragédii, která se tady udála a u které jsem byl vzdálen tak 50 metrů, protože jsem zrovna sledoval trénink jednotlivců. Byl to hnusnej zážitek (gruzinský sáňkař zemřel poté, co při tréninku vyletěl ze sáňkařské trati). Večer jsem byl na zahájení ZOH po urputné hodině stání v útrobách stadionu jsme vyšli do arény, což byl super zážitek - měli to Kanaďani pěkně udělaný - prostě bomba. Pravda, zpátky do Whisleru jsme se vrátili ve 2 rano a hned v 6 budíček na trénink, tak to nebylo nic moc. Dneska mám volno, budu asistovat při závodech jednotlivců a zítra půjdu spolukomentovat 3. a 4. jízdu jednotlivců do ČT. Večer od sedmi máme tři tréninkové jízdy již ze sníženého startu, tak uvidíme, jak to bude fungovat.

S pozdravem Luboš Jíra

Zpráva 5. (Úterý 16. února v 0.14 hodin)

Tak nám konečně začali tréninky, hned první jízdu jsme měli pád, ale všechno dobře dopadlo. Druhou a třetí jízdu už to bylo OK. Pomalu se dostáváme do závodního tempa a zítra jedem poslední dvě tréninkové jízdy. To už musíme naplno, abysme věděli, co použít na závod. Jinak jsme dneska byli na Lukášovi (Bauerovi – pozn. red)), kdy zajel 3. místo. Byla tam docela dobrá atmosféra, i když můžu říci, že včera na závodech jednotlivců bylo daleko více lidi . Dneska nás navštívil osobně pan premiér, se všemi se pozdravil a něco málo slov prohodil. Takže momentálně vrcholí moje příprava. Dneska ještě trošku posilovna, zítra ráno dvě jízdy a pak pořádně připravit sáně a uvidíme. Bude to loterie, hodně se tady padá, tak uvidíme.

Luboš Jíra

Luboš Jíra mladší je devatenáctiletý sáňkař z Klášterce nad Ohří. Pochází ze sáňkařské rodiny, jeho otec (Luboš Jíra starší) na olympiádě v Calgary 1990 vyjel na saních třinácté místo a dnes je trenérem reprezentace. Luboš Jíra mladší pojede na olympiádě na sáňkách ve dvojici s Matějem Kvíčalou. Jejich disciplína je na pořadu 18. února okolo druhé hodiny ranní středoevropského času.