Své faktické zastoupení mezi sportovci z celého světa bude mít na zahájení i v průběhu Zimních olympijských her v Soči i klášterecký oddíl SK REAL SANĚ.. Již 30. ledna, tedy dnes, tam totiž odlétá Luboš Jíra, předseda klubu SK REAL SANĚ a velitel družstva z Pobočné stanice požární ochrany elektráren Tušimice a Prunéřov. Jako účastník zimní olympiády se ovšem nebude věnovat své profesi, ale české sáňkařské reprezentaci. Je totiž už deset let jejím šéftrenérem.

„Po Vancouveru je to má druhá olympiáda, na kterou letím jako šéftrenér," řekl Jíra. Národní družstvo kromě něj čítá ještě jednoho trenéra, mechanika a hlavně čtyři závodníky, tři mladé muže ve věku 25 až 27 let a devatenáctiletou dívku. Na olympiádu se kvalifikovali díky dobře zajetým jízdám během pěti závodů v seriálu Světového poháru.

Umístění v desítce

„Samozřejmě, že máme nějaké ambice. Bratři Luboš a Antonín Brožovi, kteří pojedou ve dvojici, by mohli skončit do desátého místa. U Ondřeje Hymana počítám, že bude v jednotlivcích do dvacátého místa. Vendula Kotenová jede vlastně na zkušenou, do reprezentace se dostala na divokou kartu, stejně jako Lukáš Brož. V jejím případě se proto nespekuluje, všichni se necháme jejím výkonem překvapit. Kdo ví, možná to bude hned její životní závod," neskrývá naději na dobrá umístění Luboš Jíra.

Olympijskou novinkou je podle něj soutěž družstev. V tomto případě coby šéftrenér počítá s tím, že by česká reprezentace mohla skončit na šestém až osmém místě. Pokud se přitom někdo podivuje nad tím, že veškerá plánovaná umístění jsou jaksi mimo cenné kovy, tak snad stačí jen dodat, že celkem o tři nejlepší místa v každé kategorii bude usilovat 20 dvojic, 30 žen a 40 mužů. „Samozřejmě jsou mezi nimi závodníci zvučných jmen s mnoha zkušenostmi ze Světových pohárů, různých mistrovských soutěží i předchozích olympiád. Proto jsme si nasadili naše laťky tak, jak nasadili. Čím výš je případně posuneme k prvním třem místům, tím pro nás a českou reprezentaci ve finále lépe," dodal Luboš Jíra.

Účastník ZOH v Calgary

Sám byl přitom v roce 1988 účastníkem Zimních olympijských her v Calgary, kde spolu se známým kreslířem a humoristou Petrem Urbanem skončili ve dvojici na třináctém místě. O rok později se stal mistrem republiky. „Prakticky se sáňkaření věnuji od šesti let, byl jsem juniorským reprezentantem, účastníkem Světových pohárů, republikových evropských i světových mistrovství. Na mistrovství světa jsem jednou skončil na pátém místě, což považuji za svůj největší úspěch. Kvůli sáňkám jsem šel studovat i Střední průmyslovou školu strojní v Jablonci nad Nisou, neboť právě tam se nacházelo tehdejší vrcholové středisko zimních sportů," zavzpomínal si na svou sportovní kariéru předseda klubu sáňkařů SK REAL Klášterec nad Ohří.

Hasičem přes 20 let

Jako strojař se po vojně dal v roce 1990 k elektrárenským hasičům, jimž zůstal v ČEZ věrný dodnes. Po dalších třech letech se rozhodl ukončit sportovní kariéru, čímž Česká republika přišla o jednoho ze svých sáňkařských reprezentantů. Po čase ovšem místo toho získala trenéra. „Jablko nepadá daleko od stromu; praděda, děda i já, všichni jsme závodili na saních, takže syn Luboš s tím začal také. Byl třetím nejmladším českým olympionikem ve Vancouveru. Začal jsem ho trénovat, stal jsem se trenérem mládeže a poté i šéftrenérem české reprezentace" uzavřel Luboš Jíra.