Lubomír Vrbenský byl stále pánem nadhazovacího kruhu
Šestačtyřicetiletý Lubomír Vrbenský v letošní sezóně stále ukazoval svým i o generaci mladším souputníkům, kdo je pánem nadhazovacího kruhu. Jeho Beavers neprohráli v základní části jediný zápas, když nadhazoval. Výborný výkon předvedl ve svém veteránském věku také v play-off, kde se ovšem ve finále museli Bobři sklonit před obhájci titulu, týmem Spectrum Praha.
V chomutovském klubu prožil Lubomír Vrbenský celou svou kariéru. V roce 1986 ho na hřiště přivedl kamarád jen proto, aby se jako nováček nebál. Zatímco v dnešní době se softballem začínají běžně chlapci v žákovských přípravkách, pozdější reprezentační hvězda přičichla k tehdy ještě neznámému sportu až na střední škole.
„Začal jsem celkem pozdě, až v 17 letech. Přišel jsem s kamarádem a tak nějak jsme u toho zůstali," řekl o svých začátcích Lubomír Vrbenský.
Nadhazovačem se stal z nouze
Softballový Jágr, jak se v civilu jinak nenápadnému strojvůdci mezi softballovými fanoušky přezdívá, začínal jako vnější polař, ve světě softballu se ale proslavil jako nadhazovač.
„S nadhazováním jsem začal koketovat už před vojnou. Výrazněji jsem se tomu, ale začal věnovat až po ní. Nebyl, kdo by nadhazoval, tak jsem začal já. Bylo to docela z nouze," poodhalil své začátky.
Je přitom možné, že by se z Vrbenského nikdy celosvětově respektovaný nadhazovač nestal, nebýt nešťastné nehody. Při přeskoku homerunového plotu si v 21 letech poranil koleno. Běhat pro míče a po metách mu zdraví nedovolilo, s neodmyslitelnou ortézou na noze se tedy rozhodl naplno věnovat výhradně jedné disciplíně nadhazování.
Od roku 1996 až doteď zažil český softball dlouhou éru Lubomíra Vrbenského, ověnčenou mnoha sportovními úspěchy a medailemi. Čtyřikrát se nadhazovač Bobrů představil na mistrovství světa, jedenáctkrát s Beavers vyhrál českou extraligu a devatenáctkrát v řadě se přitom dostal až do finále. Šestkrát se mohl radovat z titulu na Poháru mistrů evropských zemí a stal se také čtyřikrát mistrem Evropy.
„Nejvíc si vážím těch prvních úspěchů. První titul v extralize, první vyhrané mistrovství Evropy a také šesté místo na mistrovství světa," zhodnotil Vrbenský svou kariéru, během níž si zahrál i v USA, v Jižní Africe nebo na Novém Zélandu.
Několikanásobný nejlepší sportovec Chomutovska svou reprezentační kariéru ukončil v roce 2009 na svém čtvrtém mistrovství světa v kanadském Saskatoonu.
Jako legenda Beavers byl uveden do mezinárodní Síně slávy
Na základě těchto úspěchů byl na říjnovém kongresu Mezinárodní baseballové a softballové federace WBSC uveden do mezinárodní Síně slávy.
„Lubomíra Vrbenského jsme nominovali spolu s trenérskou legendou Mikem Stapletonem a komise obě naše nominace uznala za oprávněnou. Nikdo nemá nejmenší pochyby o tom, že si tuto poctu Luboš za svůj přínos českému i evropskému softballu zaslouží," řekl předseda České softballové asociace Gabriel Waage. Slavnostní uvedení Vrbenského do Síně slávy proběhne v příští sezoně při významné akci pořádané v České republice.
Jeho zodpovědnost a vůle zvítězila i nad zdravotními obtížemi
V čem vůbec tkví kouzlo nadhazovačského veterána? Podle spoluhráčů i soupeřů především ve velké zodpovědnosti a neuvěřitelné vůli, která zvítězila i nad zdravotními obtížemi.
„Když má Luboš před sebou vizi, je pro ni schopen mnoho obětovat. Když pojede na turnaj a řekne, že tam chce být nejlepší, tak s velkou pravděpodobností nejlepší bude. Bude kvůli tomu dřít a bude dobrej. Je prostě umíněný a tvrdohlavý," řekl o svém spoluhráči jeho dvorní catcher v klubu i reprezentaci Jan Přibyl a dodal: „Když se budeme bavit o technice, jeho velkou zbraní byl vždy stoupák".
A právě o své poznatky z nadhazovacího kruhu se dnes Vrbenský snaží rozdělit i se svými následovníky.
„Luboš nás dokáže na tréninku dost vyhecovat, umí ale také zanadávat," říká jeden z mladých chomutovských nadhazovačů Marek Malý, který se ho spolu s Jakubem Petříkem budou v příští sezoně v Chomutově snažit nahradit.
„Právě tak, jako jsou všichni chomutovští softballisté ryzími amatéry, je vrcholovým sportovcem - amatérem i Luboš Vrbenský. Bylo mnoho špičkových hráčů na evropských a světových turnajích, kteří nevěřili, že Luboš není profesionál, ale civilním povoláním strojvedoucí Českých drah, který softballu obětoval, za podpory rodiny, svou dovolenou, svá turnusová volna a také vlastní finance. A Luboš se skromností, sobě vlastní, a s lehkým úsměvem, přebíral mnohá významná ocenění. Stal se několikrát také vítězem ankety Nejlepší sportovec Chomutovska a vždy měl radost z úspěchů chomutovských Beavers. Třicet let oblékal dres chomutovských Bobrů a do každého utkání nastupoval naplno, s velikou odpovědností a byl vždy tahounem týmu. Lubomír Vrbenský stále bude u Beavers obrovským vzorem. Jako vynikající hráč, ale také jako skromný člověk a kamarád. A já sám si bez Luboše snad ani nedovedu chomutovský a extraligový softball představit," váží si práce i charakterových vlastností Lubomíra Vrbenského dlouhodobý funkcionář a fanoušek Bobrů Josef Griml.
NAPSAL P. HRDINA a J. GRIML.