Po domácí porážce s Opavou, která mnohým Levhartům zkazila Vánoce neboť znamenala prakticky první ztrátu proti plánu reálných zisků, čekal v dalším domácím utkání úřadující mistr Slovenska, tým BK ASTRUM LEVICE, který i přes sérii 9 proher v řadě byl v utkání jednoznačným favoritem.

Čekalo se tedy zajímavé utkání a to nejen pro domácí basketbalové příznivce, ale i pro sázkaře neboť na domácí byl vypsán kurz 2,7 a na hosty 1,5. A ani chomutovští basketbaloví experti v preview k utkání Levhartům v tomto souboji, až na Tomáše Holešovského, příliš nevěřili.

Levharti ale nebrali papírové předpoklady v úvahu, nervozitu tentokrát nechali v šatně, naopak si sebou na palubovku přibalili řádnou dávku bojovnosti. A tu na slovenského soupeře rozbalili hned od úvodního rozskoku.

Grant sice dostal tým z MNBL známého trenéra Petera Bálinta, který před nedávnem vystřídal neúspěšného Františka Róna, do vedení, pak již ale přišla 13 bodová smršť Levhartů. Tu přetnul až svou první trojkou Štemberger, vzápětí ale přišla trojka Hanzlíka a když si své první body zapsali i Anderson a Staněk, vedli Levharti 21:7 !

A pak opět MNBL ukázala domácím, že nesmí ani na vteřinu podlehnout uspokojení. Stačila dvě zaváhání v podobě příliš dlouhého odstoupení od hostujícího Štembergera a ten svými dalšími dvěma trojkami ukázal, proč byl před nedávným časem nejlepším střelcem Adriatické ligy.

Přesto byl výsledek prvního hracího období pro domácí více než potěšitelný – 26:17. Ve druhé desetiminutovce se karty otočily. Úvod hostům „zařídil“ 6 body Grant a vedení Levhartů se začalo tenčit.

Hosté zlepšili obranu přes kterou sice domácí dokázali vystřelit, již však ne s takovou úspěšností, jako v úvodu utkání. Bylo jasné, že se schyluje k velké bitvě v druhé půli, zejména když Marek trojkou snížil na poločasový výsledek 43:42.

Skóre druhé půle otevřel svou první trojkou v utkání domácí kapitán Pavel Staněk. Dříve ale než dozněl potlesk, na sváteční čas velmi slušně zaplněných tribun, zchladila domácí druhá trojka levického rozehrávače Marka.

A přišla pátá minuta druhé půle a obrovitý Bernard, proti kterému i Anderson působí útle, dostal Levice podruhé v utkání do vedení – 50:54. Trenér Eisner reagoval oddechovým časem a podařilo se mu znovu dostat do hráčů sebedůvěru.

Šnůra 9 bodů byla tou nejlepší odpovědí. Pak si však Levharti nepohlídali závěr a díky již čtvrté trojce Štembergera a první střele Marka Štece (hned za 3), který nastoupil na hřiště poprvé až v sedmé minutě třetí čtvrtiny, byl stav před poslední čtvrtinou řádné hrací doby opět velice těsný – 66:64.

Ve čtvrté čtvrtině šli hosté z Levic znovu na chvíli do vedení (70:71). Výborně hrající Sucharda vedení Levhartům vrátil a i když trenér Eisner stáhl ze hry Popeho, místo kterého přišel Hanzlík, podařilo se hru Levhartů zrychlit a výsledkem byly body Loweryho a vedení 78:71.

Do konce ale ještě zbývalo dlouhých pět a půl minuty. Hosté kontrovali Morávkem a Markem a vystupňovali svou agresivitu v obraně až na samu hranici pravidel.

Vyneslo jim to sice na jedné straně větší počet osobních chyb ale na straně druhé i opětné snížení vedení domácích na 78:75. Pavel Staněk však potvrdil, že patří v MNBL mezi hráče s nejlepší střelbou trestných hodů (98/89 = 90,8%).

Díky jeho 4 úspěšným TH vedli Levharti 3 minuty před koncem znovu 82:75 a trenér Bálint svolal své hráče k poradě. A jeho slova dopadla na úrodnou půdu – Sýkora trefil velice těžkou trojku, Hallett uplatnil svoji výšku a hmotnost pod košem a Marek završil skvělou minutu hostů dvěma úspěšnými TH (82:82).

Po jediném neproměněném TH Staňka v utkání (jinak 12/11) kontroval z TH Hallett (83:84). Lowery ještě dostal Levharty do vedení 85:84 ale opět Hallett převrátil skóre z TH na 85:86. Když byl protiútok domácích neúspěšný přišel další oddechový čas hostů.

Po něm byl faulován Marek a z TH i on poprvé jednou minul (85:87). Po faulu na Popeho byl domácí rozehrávač úspěšný (87:87) hosté však měli po oddechovém čase ještě 16 vteřin na zakončení.

Lowerymu se ale podařilo vypíchnout míč, který Grant tečoval do autu. Levharti si vzali oddechový čas a po něm sehráli ve zbývajících 3,5 sekundách akci na jejímž konci stál Staněk. Míč z jeho ruky se odrazil od desky, dvakrát se zakroutil na obroučce a …… vyskočil ven. Oba týmy čekalo tedy prodloužení.

Staněk sice znovu získal pro svůj tým vedení, pak ale Levharti nedokázali pokrýt dvojici hostů Hallett (nejlepší hráč hostů) + Sýkora a v polovině prodloužení vedli hosté už o 5 bodů 91:96.

Zdálo se být rozhodnuto. Ne však pro Levharty ! Pope a Lowery snížili z trestných hodů na 95:96, pak však byl odpískán dosti přísně faul na Granta a ani on se nenechal u TH zahanbit – 95:98. Odvážně na sebe pak vzal zodpovědnost Lowery a znovu rozfoukal naději, která takřka zhasla, když Hanzlík netrefil z rohu ani zařízení. Levharti ale dokázali ubránit !

Time out trenéra Eisnera Levharty zklidnil a znovu poslal na hřiště Hanzlíka. Domácí rozehráli útočnou akci na jejímž konci stál opět ve stejném rohu jako před pár okamžiky Zdeněk Hanzlík.

A jeho trojková střela opět nezasáhla ani obroučku – tak čistá to byla trojka 100:98 ! Městská sportovní hala v Chomutově se v tuto chvíli otřásala v základech, taková bouře nadšení tady vládla naposledy na jaře v roce 2003, kdy Chomutov v památném pátém utkání finále play off 1.ligy zdolal Plzeň a postoupil do MNBL !

Ale pozor, nebylo ještě dohráno. Po oddechovém čase trenéra Petera Bálinta zbývalo do konce prodloužení ještě 4,5 vteřiny. I Levice sehráli svou akci dobře, Hallett ale střílel přes obranu a asi 1,5 metru za trojkou a naštěstí pro domácí netrefil.

Bylo dobojováno a sklap mistra Slovenska bude patřit v levhartí sbírce k těm velice cenným. Levičtí se v Chomutově prezentovali kvalitním výkonem, nesložili zbraně ani za nepříznivého stavu a ve skupině A2 nadstavby MNBL určitě budou patřit ke špičce a to nejen díky bouřlivému domácímu prostředí, které dokáží 100% zužitkovat.

Levhartům se tentokrát osud zachoval milosrdně a přidal jim k bojovnosti, neutuchající vůli po vítězství a takticky vyváženému týmovému výkonu prošpikovanému občas individuálními akcemi Loweryho či Popeho i potřebnou špetku štěstíčka, která rozhodlo.

BK LEVHARTI CHOMUTOV - BK ASTRUM LEVICE 100 : 98 po prodloužení

STATISTIKY

Chomutov - Pope 22 bodů (2 trojky) – 6/6 trestné hody – 3 fauly – užitečnost 19 (5 získaných faulů), Staněk 22 (3 trojky) – 12/11 – 4 – už. 34 (8 získaných faulů, trojky 4/3, 6 doskoků, 4 zisky), Lowery 19 – 6/5 – 4 – už.13 (8 doskoků, 6 získaných faulů), Hanzlík 14 (4 trojky) – 0/0 – 3 – už.7, Sucharda 10 – 0/0 – 0 – už. 12 (střelba 6/5, 3 doskoky), Hemmy 6 (1 trojka) – 2/1 – 2 – už. 7, Anderson 5 – 1/1 – 4 – už. 1, Krakovič 2 – 2/2 – 4 – už. 2. Jakeš 0 – 0/0 – 0 – už. -1. Do hry nezasáhli Kozubík, Sahan.

Levice - Grant 19 – 4/3 – 4 – už.9 (trojky 4/0, 4 ztráty), Štemberger 17 (4 trojka) – 2/1 – 4 – už.16 (trojky 8/4, 5 získaných faulů), Hallett 16 (2 trojky) – 6/6 – 3 – už.20 (7 získaných faulů), Marek 13 (2 trojky) – 4/3 – 3 – už.13, Sýkora 10 (3 trojky) – 2/1 -3 – už.9, Bernard 9 – 2/1 – 4 – už.8, Štec 8 (2 trojky) – 0/0 – 1 – už. 6, Modrić 4 – 0/0 – 5 – už.8 (9 doskoků), Morávek 2 – 0/0 – 1 – už.2, Červenka 0 – 0/0 – 1 – už.0. Nenastoupil Bukovič.

Střelba za 2 body: 49/22 - 37/22

Střelba za 3 body: 23/10 - 31/13

Trestné hody: 29/26 - 20/15

Osobní chyby: 24 - 26

Doskoky: 30 - 36

Body zpod koše: 44-44

Čtvrtiny: 26-17, 17-25, 23-22, 21-23, 13-11

Rozhodčí: Hruša, Galajda, Benda