Lze očekávat, že právě letošní ročník podtrhne kvalitu tohoto turnaje a bude pro účastníky další prověrkou připravenosti na blížící se mistrovskou sezónu. A konfrontace sil bude více, než zajímá. Turnaje se zúčastní tři ze čtyř semifinalistů jarního play off první basketbalové ligy.

Tedy jak konečný vítěz BK Levharti Chomutov, tak i poražený finalista BK Lions Jindřichův Hradec a nakonec i jindřichohradeckými Lvi v semifinále vyřazený BK Sluneta Ústí nad Labem.

Letos na jaře tedy absolutní špička druhé nejvyšší basketbalové ligy v ČR, teď na podzim ale již jsou Levharti i Sluneta účastníky MNBL, když právě Jindřichův Hradec možnost hrát MNBL odmítnul a využila toho k proklouznutí do Mattonky právě ústecká Sluneta.

Pro Chomutov bude turnaj v Litoměřicích znamenat ukončení druhé etapy přípravy, tedy etapy, kdy se ještě střídaly basketbalové tréninky s kondiční přípravou. Trenér Tomáš Eisner byl měl do Litoměřic přivézt čtrnáct hráčů, chybět bude pouze Marek Balík, který stále řeší problém se zraněným soupeřem.

Představení soupeřů

BK Sluneta Ústí nad Labem
Ústí vede nejmladší trenér v MNBL Roman Bednář. Ten do svého kádru získal zkušeného Tomáše Hrubého, kterého si jistě fanoušci pamatují z působení v chomutovského týmu.

Sluneta posílila i na postu rozehrávače, kam hvězdě FcFadenovi přišel pomáhat Jiří Holanda z Jindřichova Hradce. Ústí neuspělo letos ani loni v Tyršově poháru. V Litoměřicích mu tedy půjde také o opětovné získání sebevědomí.

BK Lions Jindřichův Hradec
Finalista loňského ročníku 1. ligy se z nepochopitelných důvodů vzdal účasti v Mattoni NBL. Z týmu navíc odešly opory jako Holanda, Prachař či Sismilich a zdálo se, že se reprezentanti jižních Čech vzdali ambicí bojovat o přední umístění.

Šokem pro mnohé odborníky pak byl příchod nových hráčů – exbrňanů Norwy, Zachrly a Kysely. V přípravě hraje Jindřichův Hradec vždy hodně utkání, letos mají na svém opasku již skalp mattonkové Plzně a jejich úvodní sobotní zápas se Slunetou bude více než zajímavý.

BK Slavoj Litoměřice
Domácí se zachránili v 1. lize díky rozšíření MNBL. Letos už by litoměřický basketbalový lodivod Šotnar chtěl prožít klidnější sezónu a v prvoligové konkurenci se pohybovat v klidném středu tabulky.

Mladé, většinou litoměřické odchovance, by měli posílit Martin Šťastný z USK a Martin Chotaš ze Sokola Pražského. Tradičně bouřlivá atmosféra v litoměřické hale je pro domácí hráče velkou motivací a v žádném z utkání, které domácí na turnaji čekají, nemají co ztratit.