Zolder - Tradičně během vánočních svátků měli napilno cyklokrosaři. V období, kdy jiní sportovci užívají klidu, se jezdí v Nizozemí a Belgii hned několik závodů světového poháru.

Na Štěpána se jel pátý závod světového poháru v belgickém Zolderu. Ten se ale nepovedl Martině Mikuláškové, která výrazně pokazila start a dojela nejhůře v sezoně, na dvaadvacáté pozici. Martina Mikulášková přitom v posledních týdnech prokazovala výbornou formu. Na republikovém šampionátu porazila Havlíkovou a jasně vyhrála, v Koksijde dojela osmá, nejlépe v kariéře. „Bohužel, v Zolderu Martině vůbec nevyšel start. Po něm chtěla vše dohonit u depa, kde byl před ní pád, loni se jí to povedlo podobně, ale tentokrát to nevyšlo. V depu byly také problémy, jiný pád, odložená kola," viděl Milan Chrobák, trenér Mikuláškové.

Dvacetiletá členka oddílu TJ Stadion Louny, která nemá nikdy silné starty, tentokrát zaváhala výrazně. Po prvním kole byla až pětadvacátá, ve druhém se propadla po problémech až na závěr pole.

Ve třetím okruhu se naštěstí konečně „chytila" a postupovala polem vpřed. „Ve druhé polovině závodu už jela Martina dobře. „Říkala, že pocit z jízdy měla dobrý, forma tam je, jen se nepovedl začátek. Na startech musíme do světového šampionátu zapracovat," ví Chrobák. Jeho slova potvrzují i mezičasy z druhé poloviny závodu v belgickém Zolderu. Mikulášková se postupně z umístění okolo třicítky propracovala na dvaadvacáté místo.

Osmý čas

Zajímavé jsou právě časy z třetího a čtvrtého kola. Ve třetím Mikulášková zajela jedenáctý a ve čtvrtém dokonce osmý nejrychlejší čas na kolo z celého startovního pole a dokázala tak, že do první desítky patří, škoda jen extrémně špatného startu.

Závod žen v Zolderu vyhrála Comptonová z USA, která využila toho, že dříve suverénní Vosová z Belgie ještě nemá po operaci obvyklou formu. Třetí dojela Cantová z Holandska.

V závodu v belgickém Namuru, který se jel 22. prosince, dojela Mikulášková nejlépe z Češek na třináctém místě. Taky neodstartovala sice nejlépe, pak už se ale držela celý závod těsně za první desítkou. Na těžké blátivé trati nakonec dojela třináctá se ztrátou tří a půl minut za vítěznou Katie Comptonovou z USA. Mikulášková tak zopakovala umístění z pohárového závodu v Táboře.

Mikulášková je průběžně ve světovém poháru na třináctém místě. Chce ale do desítky! „Chci do první světovém desítky proniknout natrvalo," má cíl do dalších závodů Mikulášková. V dalších dnech ji čeká několik závodů v Beneluxu, na začátku ledna světový pohár v Římě, na konci ledna pak ve Francii. Světový šampionát se jede na přelomu ledna a února v Nizozemí v Hoogerheide a mladá cyklokrosařka by ráda dojela do patnáctého místa.