Byla to parádní podívaná. Dlouho bez gólů, ale od 27. minuty se s nimi „roztrhl pytel". Čeští reprezentanti porazili po bojovném výkonu v Městské sportovní hale v Chomutově Rumunsko 4:2, jeden z deseti nejlepších týmů v Evropě. Přinášíme pozápasový rozhovor s trenérem českého týmu Tomášem Neumannem.

První poločas jste měli jasnou převahu, ale branka nepadla. Ve druhé půli jste opět začali dobře, ale paradoxně jste dostali gól. Nakoplo to hráče, že pak zápas otočili?
Neřekl bych, že nás to nakoplo. Hráli jsme celý zápas dobře a měli jsme spousty šancí. Byli jsme aktivní a šli jsme si za vítězstvím. Před kluky smekám. Z tohoto výkonu musí mít radost. Výhru jsme si zasloužili, šli jsme si za tím. I to byl důvod, že jsme zápas otočili.

Byla to příprava před kvalifikací a zkoušeli jste různé taktické varianty. Pomohl vám tento zápas?
Zkoušíme spoustu nových věcí, speciálně na kvalifikaci. Myslím, že odborníci viděli spoustu nových věcí. I když ne všechny vyšly podle našich představ.

Utkání reprezentace ČR (v červeném) proti RumunskuZdroj: Deník/Roman DušekMůžete některé taktické záměry prozradit?
Určitě, jsou to nové auty a rohy. Najednou jsme byli nebezpeční, jenom nám chybělo trochu štěstí. Odráželo se to od bránících hráčů nebo jsme trefovali gólmana. Doufám, že v kvalifikaci to tam už bude padat. Je ale důležité, že do šancí a střeleckých pozic jsme se dostávali.

Rohy a auty jste hráli na nabíhajícího hráče, který střílel „z první". Je to tak?
Ano. Rohy a auty jsou dnes základ. Jsou to standardní situace, které když jsou dobře secvičené, jsou nebezpečné. Samotná hra je totiž svázaná a obrana u většiny týmů je tak pevná, že se těžko překonává. Těmito věcmi si musíme pomoct.

V různých fázích zápasu jste zkoušeli i hru v pěti. Co vám to ukázalo?
Je to jedna z variant, která se bude určitě hrát v kvalifikaci. Tento zápas byl důležitý v tom, že jsme si zahráli nejen útočnou power play, ale i obrannou. Je škoda, že jsme v jedné dostali gól. Špatně jsme se přesunuli. Zareagovali jsme na to výměnou jednoho hráče a pak už byli Rumuni bezzubí. Jsou to důležité momenty, právě proto hrajeme přípravná utkání. Abychom tyhle věci odstranili ještě před kvalifikací.

Původně vám měli přípravné zápasy pomoci i v hledání druhé čtyřky. Jaká je momentální situace?
Teď už hledáme obě čtyřky. Z první se nám zranili dva kluci a vypadá to, že jeden dlouhodobě. Takže jsme v podstatě na začátku. Budeme stavět na hráčích, kteří budou pro kvalifikaci v nejlepší formě (kvalifikace se hraje v dubnu v Kazachstánu, pozn. red.). Ale dnes hráli kluci, kteří nepatří do základu a podali skvělý výkon. Takže se máme od čeho odrazit.

Před zápasem jste se vyjádřil, že vás zajímá hlavně hra a ne až tak výsledek. Ale vítězství nad Rumunskem potěší. Byly tam vidět v závěru emoce na hřišti i na lavičce…
Je to pravda. Za mého působení u národního mužstva, což je jedenáct let, je to pouze druhé vítězství nad Rumunskem. Takže tu výhru beru. Pro nás je Rumunsko strašně nepříjemný soupeř. je to zkušený mančaft, vítězství v Chomutově je pro nás hodně důležité.

Fakta zápasu v Chomutově:

ČR - Rumunsko 4:2 (0:0)

Branky: 27. Seidler (Kovács), 28. vlastní Stoica, 30. Záruba (Seidler), 40. D. Drozd (R. Mareš) - 27. C. Matei (R. Matei), 36. Szocs (C. Matei)
Rozhodčí: O. Černý (CZE) - Ciobanu (RUM)
ŽK: Cupák Panzaru, Csoma. ČK: 28. Csoma (RUM). Diváci: 720

Česká republika: Gerčák - R. Mareš, Seidler, Cupák, Míča D. Drozd, P. Drozd, Záruba, Kovács Belej, Holý, Hrdina. Trenér Tomáš Neumann