Jednu z největších sportovních akcí letošního roku bude o víkendu hostit klíšský plavecký areál v Ústí nad Labem. Krajské město přivítá po více než 30 letech mistrovství České republiky dospělých.

„Sjede se sem celá česká špička, pro níž to je letní vrchol sezóny. Je nám ctí, že nám Český svaz plaveckých sportů svěřil tak velkou akci. Budeme se snažit, aby se u nás všem sportovcům líbilo, a aby se těm, kteří ještě usilují o splnění limitu na olympiádu, jejich sen podařil,“ řekl Roman Eckert, šéftrenér Ústecké akademie plaveckých sportů, která celou akci pořádá.

Právě kvalifikace na olympiádu je, vedle republikového titulu, dalším obřím lákadlem šampionátu. Jde totiž o poslední nominační závod pro tuzemské závodníky, kteří ještě nemají splněno. Kromě nich ale skočí do ústeckého bazénu i hvězdy, které už mají letenky do Tokia dávno zařízené.

„Největším klenotem šampionátu bude jistě start Barbory Seemanové,“ vypíchl Eckert účast kraulařky, která v polovině května vyplavala zlato na mistrovství Evropy v maďarské Budapešti na dvousetmetrové distanci. Kromě ní se na severu Čech představí i další známá jména.

Například česká stálice Simona Kubová (rozená Baumrtová), která drží několik českých rekordů a ve své sbírce má čtyři evropské a jeden světový bronz v disciplíně znak. Dále pak například do Japonska čerstvě kvalifikovaní Jan Čejka či Kristýna Horská. Mezi pěti sty závodníky z osmdesáti klubů z celé republiky bude mít svá želízka v ohni také Ústecká akademie plaveckých sportů. Tím největším bude motýlkář Jan Šefl, který už má rovněž splněný olympijský limit a aktuálně se připravuje v tureckém Beleku.

„Další závodníci se připravují v domácích podmínkách. Největší naděje vkládáme do excelentního sprintera, prsaře Vojty Janečka, či do Semena Dunaje, Anny Plíhalové, Vojty Matuly, Markéty Fišeorév nebo Daryny Nabojčenko. Celkově nás bude reprezentovat zhruba dvacítka plavců,“ dodal Eckert. Toho mrzí pouze jediná věc. „I přes postupně se rozvolňující opatření bude tento sportovní svátek pro Ústí nad Labem nejspíše bez diváků.“