Jednatřicet mužů a žen absolvovalo v neděli originální běžecký závod Chomutovskou hodinovku. A vyhrál ji jeden z nejstarších běžců, Čeněk Filingr z Kadaně. Přestože zařazen do kategorie „veteráni B" (nad 50 let), uběhl více, než všichni jeho mladší soupeři.

Uběhl nejdál

Pro Filingra to nebyl první start na Chomutovské dvouhodinovce, dokonce už ji v minulosti několikrát vyhrál. „Běhal jsem ji ještě na starém hřišti na škváře," vzpomíná na starý stadion. Teď už se atletické akce přesunuly do nového areálu na Zadních Vinohradech.

V neděli Filingr za vyměřených šedesát minut uběhl přesně 15 720 metrů, zhruba o dvě stě metrů více, než vítěz kategorie mužů do 39 let (M. Česal 15 529 metrů).

Mezi ženami uběhla nejvíc Kateřina Brettschniderová z litvínovského atletického klubu, a to 12 840 metrů.

Oproti minulým letům běžcům letos vyšlo počasí, i když mnozí by třeba přivítali o něco méně sluníčka. Závod se však povedl a hlavní rozhodčí Zdeněk Brůžek, který u tohoto závodu ještě nikdy nechyběl, tak mohl na konci zkonstatovat , že „všechno klaplo podle scénáře."

Chomutovská hodinovka je disciplína originální, i když pro diváky může být trochu nepřehledná. Každý si běží svým tempem a má svého „počítače kol". Když je po šedesáti minutách oznámen konec závodu, každý se zastaví na místě, kam doběhl. Pak mu rozhodčí změří uběhnutou vzdálenost.

„Osmnáct kilometrů už neuběhnou"

Rekord drží rodák ze Spořic Miroslav Sajler, který v roce 1998 uběhl ještě na starém chomutovském stadionu 18 284 metrů. Rekord během posledních patnácti let nikdo nepřekonal a podle Filingra asi ani nepřekoná. „Tehdy jsem běžel také a skončil jsem těsně za ním," usmívá se letošní vítěz. „Tehdy jsme takové vzdálenosti běhávali, ale to už je let. Dneska už osmnáct kilometrů asi nikdo nezaběhne. K tomu je potřeba pravidelný trénink, dlouhý a kvalitní. A oni jsou ti mladí lidí," dodává.

Příprava na závod do vrchu

Rada běžců se na Chomutovské hodinovce zároveň připravila na další nejbližší závod, kterým je běh do vrchu Perštejn Klínovec. Ten se poběží v sobotu 20. července, start je u pomníku Václava Řezáče v 11 hodin.

Je to poměrně náročná trať, na trase dlouhé 17 200 metrů je převýšení 904 metrů. Start v údolí Perštejna, cíl u horského hotelu na Klínovci. Startují muži, veteráni i junioři.

Autoři: Ludvík Kostrhun, Josef Dušek