Finále s takřka filmovým příběhem včetně jednoho hrdiny. Takový byl závěr Chomutovského Duha Cupu, který se odehrál o víkendu v areálu Maracana klubu 1. SK Jirkov v Březenci.

Jednu dal, druhou chytil

Zmíněným hrdinou byl brankář týmu Jablíčka Chomutov Michal Plochý. Ten ve finále proti obhájci titulu, mužstvu L.A. Interiér Chrontoš, nejprve uhájil čisté konto. To se během turnaje žádnému jinému brankáři nepovedlo. Ale jeho hvězdný okamžik přišel až v penaltovém rozstřelu. Nejprve proměnil druhou penaltu svého týmu, pak si nasadil rukavice, stoupl do brány a chytil penaltu soupeři. Následující gól jeho spoluhráče pak rozhodl, že vítězství z letošního ročníku si odvezl právě tým Jablíčka Chomutova.

Nakonec můžete si to drama vychutnat na vlastní oči. Nedělní vyvrcholení turnaje totiž do své kamery zaznamenala Česká televize a reportáž bude k vidění ve čtvrtek 25.7. na ČT sport v pořadu sport v regionech.

Rekordních čtyřicet týmů

Osmnáctý ročník tradičního turnaje ve futsalu se odehrál v sobotu a neděli. Oslavit „plnoletost" turnaje přijel rekordní počet čtyřiceti týmů. Zúčastnily se jej týmy z Chomutova a Jirkova, ale také z Prahy, Kladenska, Mostecka, Rakovníka, Klášterce nad Ohří, Kadaně, Zlonic a mezinárodní účast zajistil tým složený z vietnamských hráčů.

Loňské prvenství přijeli obhajovat hráči L.A. Interiéru Chrontoš Chomutov, ale silných týmů a favoritů na celkový úspěch měl turnaj více. Opět přijeli i pětinásobní vítězové turnaje Za Zenitem Praha, kteří jsou nejúspěšnějším týmem v historii Duha Cupu.

Cesta do semifinále

Letošní ročník byl velmi kvalitně obsazen což ukázaly již sobotní skupiny, ve kterých zůstaly takové týmy jako Santos Kadaň i H.V. Domovina, vítěz patnáctého ročníku.

Po sobotním maratónu zápasů turnaj pokračoval v neděli tříčlennými skupinami a po nich se s turnajem musely rozloučit další silné týmy. Naopak trochu překvapivě se do osmifinále probojovaly týmy Buldoci 2012 a Auto Macák, tam ale také jejich cesta turnajem skončila.

V souboji dvou nejčastějších vítězů turnaje vypadl rekordman, tým Za Zenitem Praha, když podlehl L.A. Interiéru Chrontoš. Společně si nimi si nakonec pavoukem prokopaly cestu do semifinále také týmy Jablíčka Chomutov, Briso.cz a Strupčice Most.

Semifinále turnaje byla velmi zajímavá a rozhodně to favorité neměli jednoduché. Jablíčka Chomutov dlouho s Brisem.cz prohrávala a až v závěru zápasu strhla výhru v zápase i postup do finále ve svůj prospěch. Ve druhém semifinále byl stav dlouho vyrovnaný a až brankami ve druhém poločase si finále zajistil obhájce loňského prvenství L.A. Interiér Chrontoš.

Poražený tým Strupčice Most si trochu vynahradil semifinálové zklamání při penaltovém rozstřelu o třetí místo, ve kterém porazili Briso.cz.

Dramatické finále

Ve finále turnaje se utkaly opravdu dva silné týmy. Trojnásobný vítěz turnaje a loňský vítěz L.A. Interiér Chrontoš a vítěz nedávného turnaje Zelencup a neoficiální mistr ČR v malé kopané Jablíčka Chomutov. K vidění byl velmi kvalitní zápas a i přes některé vydařené akce a šance se diváci ve finále branky nedočkali. O vítězi letošního ročníku tak museli rozhodnout pokutové kopy a jejich rozuzlení nakonec zařídili dva hráči. Nejdříve se střelci obou týmů trefovali do černého, ale poté vzal do svých rukou i nohou rozuzlení brankář Jablíček Michal Plochý. Nejdříve druhou penaltu proměnil a poté třetí soupeřovu penaltu Václavu Škrétovi chytil. A David Haviar ukončil finálové drama a Jablíčka mohla slavit při své první účasti na turnaji jeho vítězství.

Loňský vítěz L.A. Interiér Chrontoš obsadil druhé místo, celkově má stále tři vítězství v turnaji.

Nejlepším střelcem turnaje se stal Petr Minařík ze Svit baru, který vstřelil jedenáct branek. Nejlepším brankářem byl vyhlášen Daniel Carboch z týmu Strupčice Most a nejlepším hráčem Martin Farář z Jablíček Chomutov. Turnaj řídili rozhodčí Luboš Neumayer, Petr Špicar, Jaromír Novotný starší, Jiří Javorek a Jan Hájek a organizačně jej vedli Jiří Kupec, Martin Jackl , Roman Wirth, Petr Schlögl a Zdeněk Veselý. Zdravotní dozor držel po celé dva dny pan Josef Oubrecht. Celý turnaj zaznamenal do svého fotoaparátu Jiří Kupec a jeho fotky budou k dispozici na stránkách CHLMF, kde jsou k nalezení také podrobnější statistiky.

Chomutovský Duha Cup pořádala Chomutovská liga malého fotbalu. Hlavním partnerem turnaje bylo statutární město Chomutov.

Závěrečné zápasy 18. ročníku Chomutovského Duha Cupu 2013
OSMIFINÁLE
Experimentál Chomutov - Buldoci 2012 2 : 0 (0:0); Vondráček 2
Za Zenitem Praha - L.A. Interiér Chrontoš 0 : 3 (0:1); Hořínek, M. Kvítek, Mašl
Atlantic Rakovník - Strupčice Most 0 : 0 (0:0), na penalty 3 : 4
FC Viet Chomutov - Auto Macák 2 : 0 (0:0); Phan Van Tam, Nguyen Duc Chong
Jablíčka Chomutov - Svit bar Chomutov 3 : 1 (1:1); Farář 2, Banovič Minařík Baník Meziboří Qark s.r.o. Chomutov 1 : 1 (1:0), na penalty 4 : 3; J. Pšenko M. Sojčík
FC Baník Chomutov - Foamglas Klášterec nad Ohří 3 : 4 (1:1); D. Valenta 2, M. Nový Černý 2, Kiliján, Kothánek
Briso.cz - VS ČR Všehrdy 2 : 1 (1:0); P. Nový ml., Hajný V. Kubík

ČTVRTFINÁLE
Experimentál Chomutov - L.A. Interiér Chrontoš CV 0 : 2 (0:2); Škréta, Mašl
Strupčice Most - FC Viet Chomutov 1 : 1 (1:1), na penalty 3 : 1; Příhoda Tran Tien Thanh
Jablíčka Chomutov -  Baník Meziboří 4 : 0 (0:0); Plochý, Haviar, Banovič, Vait
Foamglas Klášterec nad Ohří - Briso.cz 0 : 0 (0:0), na penalty 1 : 2

SEMIFINÁLE
Jablíčka Chomutov- Briso.cz Chomutov 2 : 1 (0:1); Haviar, Farář P. Nový ml.
L.A.Interiér Chrontoš Chomutov - Strupčice Most 2 : 0 (0:0); Škréta, Heier

O TŘETÍ MÍSTO
Briso.cz Chomutov  - Strupčice Most
Na penalty 2 : 3

F I N Á L E
L.A. Interiér Chrontoš - Jablíčka Chomutov 0 : 0 (0:0) Na penalty 2 : 3

Autoři: Jiří Kupec, Josef Dušek