„Martino, zastav, učeš se, uprav a zapni si dres, ať v cíli vypadáš dobře v televizi. To v pohodě stihneš, Havlíková teprve startuje," pokřikovali v posledních okruzích fandové Martiny v euforii při mistrovském závodě ve Slaném na mladičkou Mikuláškovou. Dvacetiletá jirkovská cyklokrosařka porazila zkušenou závodnici první světové pětky poprvé v sezoně, triumf si ale nechala na jeden z nejdůležitějších závodů sezony. Je totiž mistryní republiky!

„Senzace! Paráda! Mám strašnou radost. Věděla jsem, že mám formu, že mi to jezdí, že budu chtít zaútočit, ale že to půjde takhle dobře, to jsem nečekala," rozplývala se v cíli Martina Mikulášková. Za cílovou páskou skákala sympatická slečna radostí, objímala se s trenérem Chrobákem a přijímala stovky gratulací.

Když před mistrovským závodem s trenérem Chrobákem promýšleli taktiku, říkali si, že Martina bude chtít zaútočit, „úder" si ale chtěli nechat spíše až na druhou polovinu závodu. Nejdříve se měla mladičká závodnice držet za Havlíkovou, dvacetiletá Mikulášková zkušenou Havlíkovou, která je průběžně pátá ve světovém poháru, totiž zatím v sezoně neporazila. Při světovém poháru v Koksijde se jí ale na osmém místě hodně přiblížila.

Útok ale přišel mnohem dříve, pokyny závodnice Stadionu Louny totiž nedodržela. Už ve druhém okruhu jirkovská cyklokrosařka ujela všem: „Martina jede fantasticky, ale že zaútočí takhle brzo, to jsem nečekal. Jen aby to vydrželo, ale letí perfektně," byl překvapený i trenér Milan Chrobák, který v cíli už podruhé nosil svou svěřenkyni v náručí. Mají totiž rituál, že když Mikulášková vyhraje seniorský titul, trenér ji odnese. A mladičké Mikuláškové se to v kariéře podařilo už podruhé.

Mikulášková přitom v závodě neodstartovala nejlépe, Havlíková šla do čela a Martině trvalo půl prvního okruhu, než ji dorazila. Pak už se ale za Havlíkovou držela a v některých okamžicích bylo dokonce vidět, že je na tom lépe než Havlíková, že by mohla jít před ní. A tak se Mikulášková už ve druhém okruhu rozhodla pro útok. „Všimla jsem si, že ve výjezdech na Pavlu něco získávám, tak jsem to v jednom zkusila a vyšlo to," popisuje rozhodující okamžik Mikulášková.

V dalších kolech pak mladičká závodnice svůj náskok zvyšovala, viditelně byla svěží, nakonec Havlíkovou porazila famózním způsobem, když na ní najela téměř minutu, přesně to bylo padesát sedm sekund. „Ve vítězství jsem začala věřit až v cílové rovince, protože člověk nikdy neví, co se může stát," dodala Mikulášková, kterou teď čekají další závody světového poháru a na přelomu ledna a února pak mistrovství světa. V Holandsku je snem Mikuláškové nakouknout do první světové desítky. V současné formě na takový výsledek rozhodně má.

Mikulášková se také stala celkovou vítězkou národního poháru, když v sezoně prohrála jen jedinkrát a to ještě po technických potížích.

Mistrovství České republiky ve Slaném:

1. Martina Mikulášková

2. Pavla Havlíková + 57 vteřin

3. Nikola Nosková + 1:31