„Spokojená určitě nejsem," mračila se po závodě třiadvacetiletá Mikulášková.

Vytrvalý déšť, nepříjemný vítr, promočená a hodně blátivá trať. Mnoho těžkých výjezdů v lesíku, několik technických sjezdů a extrémní písečný výběh. Kdo v Zolderu nebyl stoprocentně připravený, neuspěl. „Bylo to tentokrát v Zolderu hodně těžké, silové. Neměla jsem na to. Asi kdyby nepršelo, do dvacítky bych byla. Ale byla to těžká, silová trať a mně rychle docházely síly," pokračovala cyklokrosařka Stadionu Louny.

Šestadvacáté místo je pro její fanoušky zklamáním. Poté, co si zvykli, že dokáže jezdit se světovou špičkou, se v této sezoně Martině Mikuláškové vůbec nedařilo. Přes léto měla tréninkový výpadek a manko už nedohnala. Místo obvyklých deseti výher v národním poháru má na kontě jedno. Loni čtyři umístění v první desítce ve světovém poháru, dokonce šesté místo v Koksijde. V této sezoně nejlépe sedmnáctá, jindy ještě daleko více vzadu.

Přesto dokázala Martina Mikulášková zazářit na republikovém šampionátu. V Kolíně ji vše vyšlo, trenér Milan Chrobák ji výborně připravil, závod zvládla dobře takticky. Na MČR všechny odborníky překvapila a získala zlato. Jenže v Zolderu překvapení nezopakovala.

Mikulášková, které se ve světovém kolotoči dlouhodobě nedaří na startech, přitom tentokrát vjela do první zatáčky na poměrně slušné pozici. Startovala z třetí řady, do terénu vjížděla šestnáctá. Jenže pak před ní upadla soupeřka a jirkovská závodnice klesla na dvacátou pozici.

V Zolderu, na trati, která se klikatí kolem motoristického okruhu, na němž se desetkrát jela slavná Formule 1 (naposledy v roce 1984), se pak pohybovala dvě první kola kolem dvacátého místa, postupně se ale začala dál propadat. Dvě kola před cílem byla 22., v předposledním 25. Cílem nakonec projela na 26. pozici se ztrátou tří minut a pětapadesáti vteřin.
Závod žen na MS vyhrála poměrně překvapivě Thalita De Jongová z Nizozemí, stříbrná dojela Caroline Maniová z Francie. Bronz patřil domácí Sanne Cantové.

Výsledky – ženy – elite:

1. De Jongová (Niz.) 41:03, 2. Maniová (Fr.) –14, 3. Cantová (Belg.), 4. De Boerová (Niz.) obě –24, 5. Harrisová (Brit.) –32, 6. Stultiensová (Niz.) –36, 7. Lechnerová (It.) –46, 8. Antonneauová (USA) –1:12, 9. Majerusová (Luc.) –1:25, 10. Van Paassenová (Niz.) –1:44, …12. Havlíková –1:55, 26. Mikulášková (obě ČR) –3:55.