Mladá, ale již zkušená cyklokrosařka trénovala na šampionát pod vedením svého trenéra Milana Chrobáka. „Trénovali jsme hlavně v Lounech, bohužel měla teď před vrcholem desetidenní výpadek a celou sezonu doháněla resty z léta, kdy byla dlouho nemocná," řekl o sezoně a přípravě talentu od přírody trenér Chrobák.

Trať v Louisville je hodně technická, to by mohlo lounské závodníci vyhovovat. Jenže v USA zatím vytrvale prší, asi bude hodně bláta. „Uvidíme, třeba trať do závodu ztvrdne, předpověď počasí je nejasná. Jednou je teplo a déšť, podruhé má mrznout. To by vyhovovalo daleko více, hned by naše šance šly více nahoru. Ale i na blátě umí Martina zajet. Výpadek ve fyzičce už dohání , ale každopádně mráz by nám hodně pomohl," zhodnotil podmínky v dějišti šampionátu trenér Martiny.

Státní trenér Stanislav Bambula je z počasí taky zklamaný, ale profil mistrovského okruhu chválí: „Teď je tu bahno a voda a my nejsme žádní bahňáci jako Belgičané. Takže malinko zklamání, ale snad se to vysuší. Jinak trať je profilově krásná. Je tam všechno písek do kopce i z kopce, výjezdy, dlouhé roviny, bláto, šikmé stráně."

Přesun za Atlantik se neobešel bez komplikací. Stanislav Bambula popsal problémy s dopravou materiálu: „Co se týče materiálu, ne všechno dosud dorazilo. Chybí kola, Mikuláškové taška s tretrami, a tak dále. Všechno zůstalo viset v Chicagu, protože se to nevešlo do letadla."

A co od Martiny čeká její trenér Martin Chrobák? „Martina musí hlavně nasbírat další zkušenosti, budeme spokojeni s umístěním kolem dvacátého místa."

Závod žen začíná v sobotu v 17:00 hodin středoevropského času, ČT 4 vysílá záznam v 21:40 hodin.

Martina Mikulášková ve světovém poháru:

Tábor     - 16.

Plzeň      - 29.

Roubaix - 10.

Zolder    - 23.

Řím        - 25.

Na MČR dojela druhá, nestartovala ale Kateřina Nash.

Zajímavosti ze startovní listiny MS:

- na světovém šampionátu, při premiéře za oceánem, by mělo startovat 33 juniorů, 32 žen, 42 třiadvacítkářů a 46 mužů elite

v Louisville by se mělo prezentovat jedenadvacet zemí

nejvíce závodníků budou mít domácí (22), druhou nejpočetnější výpravou jsou Belgičané (22). Následuje Kanada (16), Holandsko (15). Švýcarsko, Francie a Velká Británie mají 11 cyklokrosařů

jediného závodníka mají Ukrajina a Maďarsko. V obou případech se jedná o jezdce, kteří žijí v New Yorku, objíždějí jen menší závody a ani jeden dosud nebodoval v žebříčku mezinárodní cyklistické unie.

Louisville (USA):

Louisville je nejlidnatější město v americkém státě Kentucky. Město leží na severu Kentucky na hranicích se státem Indiana. V roce 2010 v Louisville žilo 741 tisíc obyvatel, včetně aglomerace 1,2 milionu. Město bylo založeno roku 1778. O městě se často říká, že je to nejsevernější jižní město a nejjižnější severní město. Je to dáno tím, že se tam mísí kultura jak amerického jihu, tak středozápadu. Louisville je také proslaveno závody koní.