Příznivci Jihlavy po zápase dali najevo svou nevoli s některými verdikty rozhodčích tím, že desítky z nich napadli rozhodčí při odchodu do kabin. Hlavní rozhodčí Trombík jim neunikl a od rozvášněného davu schytal pěkných pár kopanců. Ostatní tři rozhodčí museli před rozlícenými fanoušky utíkat i přímo na ledě a schovali se v šatně domácích.

„Já osobně si za celou kariéru rozhodčího nepamatuji podobný incident,“ vzpomíná dlouholetý extraligový rozhodčí Tomáš Turčan. „Mně osobně se nikdy nestalo ani to, že by mi nadával někdo po zápase, a to co se stalo v Jihlavě, je opravdu špatné. Stane se, že se rozhodčí ve vypjatých situacích i splete, ale to rozhodně není nic co by někdo dělal schválně a rozhodně to není důvod k fyzickému násilí,“ odsuzuje postup jihlavských fandů severočeský arbitr. „Osobně si myslím, že propastný rozdíl mezi prvoligovými a extraligovými rozhodčími, pokud jde o kvalitu, není a pokud někdo podává slabší výkony, tak k tomu slouží delegát svazu i hodnocení jednotlivých klubů po každém jednotlivém zápase. Jednoznačně však je odsouzeníhodné aby někdo napadl rozhodčího jen kvůli nesouhlasu s jeho prací, k tomu slouží jiné mechanizmy,“ dodává Tomáš Turčan.

Vedení jihlavské Dukly teď čeká, jaký vynese disciplinární komise verdikt. Hrozí vysoký finanční postih, v nejhorším případě pak i uzavření stadionu.

Na základě tohoto incidentu jsme zjišťovali, jak je to s bezpečností na chomutovském stadionu a také v sousedním Mostě a extraligovém Litvínově.

„V Chomutově klub využívá služeb specializované bezpečnostní agentury ve spojení s vlastními pořadateli. Procentuálně je to zhruba sedmdesát ku třiceti ve prospěch agentury. Speciální kamerový systém nepoužíváme, nicméně v případě rizikových zápasů je bezpečnostní agentura vybavena kamerou a monitoruje diváky,“ popisuje fungování bezpečnosti na chomutovském stadionu marketingový manažer KLH Chomutov David Dinda.

Zajistit při zápasech bezpečnost hráčů, rozhodčích i samotných diváků není levnou záležitostí. „Náklady na zajištění pořadatelské služby činí pro jednu hokejovou sezonu zhruba čtyři sta tisíc korun,“ dodává Dinda.

Hokejisté KLH Chomutov kroutí ve druhé nejvyšší soutěži už dvanáctou sezonu a za tu dobu nedošlo ani k jednomu incidentu fanoušků s rozhodčími. Vypjatější zápasy před plným stadionem se kolikrát hrají v nervózní atmosféře, které rozhodčí často podlehnou, ale kromě slovního napadání se sudí na chomutovském stadionu nemusí ničeho bát.

Na přelomu tisíciletí jeden z nespokojených domácích příznivců prokopl plexisklo na trestné lavici, v minulých sezonách přilétla z chomutovského kotle na led dýmovnice, ale přímá konfrontace mezi chomutovskými fanoušky a rozhodčími je už hodně fousatá. „V roce 1993, v posledním zápase kvalifikace o postup do první ligy, jsme hráli doma s Milevskem a za stavu 3:3 jeden z domácích fandů zlil při odchodu do šaten rozhodčího Sušického pivem. Rozhodčí zápas ukončil a za stavu 3:3 zůstal nedohrán,“ vzpomíná sekretář KLH Chomutov Martin Pašek.

Kromě bezpečnostní agentury a klubových pořadatelů je často využívána rovněž pomoc městské či státní policie.

„V rizikových duelech základní části a v průběhu celého playoff nám státní policie pomáhá na vysoké úrovni. Spolupráce funguje výborně. Ohledně městské policie máme proti jiným městům problém v tom, že město Chomutov disponuje poměrně malým počtem strážníků, ale i přesto se městská policie snaží na každé utkání vždy dodat jednu dvojici,“ přibližuje manažer Dinda spolupráci klubu s policií.

Nepříjemný odchod do šatny v Jihlavě zažili přímo i hokejisté, kteří do kabin odcházeli pod salvou kelímků s pivem a spršky nadávek. „Radši jsme se klidili pryč, když na ledě přistála plná plechovka piva. Při odchodu do šaten po nás lidé házeli co měli po ruce,“ vzpomínali druhý den po incidentu chomutovští maséři.

Zkušený útočník KLH Chomutov Stanislav Mikšovic, který v Chomutově působí po celou svoji kariéru, vzpomíná ještě na jeden nepříjemný incident s fanoušky z dřívějška. „Pamatuji, že kdysi v Písku nás u autobusu napadli písečtí fanoušci. Nic vážného se ale nestalo.“

Mají se tedy rozhodčí, hráči i fanoušci na stadionech v Chomutově a jeho okolí bát? Podle názoru Deníku není důvod. V Kadani a v Mostě se dlouhodobě potýkají s podprůměrnou návštěvností a tudíž k vypjatým situacím prakticky nedochází, což dokumentuje i zajišťování pořádku především vlastními silami. Litvínov i Chomutov využívají pro zajištění klidu profesionální agenturu a úzce spolupracují s policií. V Litvínově navíc využívají kamerový systém monitorující veškeré dění na stadioně.