Výprava zápasníků ASK VALZAP Chomutov odcestovala do maďarského Szombathely, kde se až do konce týdne koná Mistrovství světa veteránů v zápase řecko-římském.
Pod vedením trenéra Germana Chutornoje odcestovala z Chomutova na šampionát šestičlenná výprava ve složení Petr Bielesz, Zdeněk Kocman, Jaroslav Lecjaks, Roman Krupař, Jiří Loukota a Oldřich Dvořák.


Mistrovství světa se účastní přes tři stovky zápasníků z 31 států, sportovci jsou rozděleni podle věku do pěti divizí, z nichž je každá dále rozdělena na sedm váhových kategorií.
“Pod vedením trenéra Chutornoje jsme trénovali několik měsíců a v minulých dnech to vše vyvrcholilo. Začali jsme všeobecnou silovou přípravou, poté jsme přešli k technice, taktice a kondici. Napůl vyhrané už to máme teď, protože jsme přípravu absolvovali ve zdraví,“ říká s úsměvem jeden z chomutovských zápasníků Oldřich Dvořák.


Chomutovští Bielesz, Kocman a Krupař jedou na veteránský šampionát poprvé, trojice Dvořák, Loukota, Lecjaks už patří mezi ostřílené zápasníky. Oldřich Dvořák už má na svém kontě zlato, stříbro a dva bronzy, Jiří Loukota dvě stříbra a dva bronzy, Jaroslav Lecjaks zlato a bronz.
“Jede šest lidí a já tam vidím šest medailí. Nováčci jedou s mistry světa či vicemistry a získají od nich zkušenosti,“ říká zkušený trenér German Chutornoj. „Vždy jsme tam jezdili ve dvou, ve třech, teď jedeme jako tým, což je určitě lepší,“ dodává Oldřich Dvořák.
Jedním z nováčků v týmu je Petr Bielesz. „Těším se hodně, ve veteránské kategorii je to můj první šampionát. Poprvé tam jedu na zkušenou, jak dopadnu se uvidí,“ říká.


Se dvěma stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi ve sbírce by Jiří Loukota určitě rád vybojoval také zlato. „Chtěl bych být co nejlepší, hlavně nedám svou kůži zadarmo. Bude záležet na každém bodíku, nikdo nebude chtít prohrát. Hodně se těším, je fajn, že jedeme jako parta i s trenérem,“ dělí se o své pocity zkušený Loukota.


Váhové kategorie jsou rozděleny do sedmi částí: 50-58 kg, do 63, do 69, do 76, do 85, do 97 a 97-130 kg.


Divizí je podle věku pět - A: 35-40 let (Bielesz do 76kg, Kocman 97-130kg), B: 41-45 let (Lecjaks do 85kg, Krupař do 76kg), C: 46-50 let (Loukota do 97kg), D: 51-55 let (Dvořák do 97kg), E: 56 a více let.


Chomutovská výprava se z maďarského světového šampionátu vrátí v pondělí, o jejích úspěších budeme čtenáře chomutovského deníku hned informovat.