„Intenzivní kontrolní činnost souvisí se zveřejněním závěrů Úřadu obchodního představitele USA, které označily Českou republiku za zemi s vysokým podílem prodeje padělaného zboží na domácím trhu,“ uvedl tiskový mluvčí severočeské celní správy Jiří Nejedlý.


Rašelina je už bez padělků


Na tržnicích KLID II v Dubí a Rašelina nedaleko obce Hora svatého Šebestiána na Chomutovsku uplatňují celníci již několik týdnů takzvaný nepřetržitý celní dohled. Denní přítomnost celníků, která má zabránit věčně se opakujícím porušování pravidel prodeje, se začíná ukazovat jako efektivní.


„Na Rašelině se po téměř dvaceti dnech dohledu podařilo dosáhnout provozu tržnice v souladu s předpisy. V současné době jsou stánky označeny identifikačními údaji a prodejci nabízejí jen legální zboží,“ sdělil dále Nejedlý.


V nepřetržitém dohledu pokračují


Celníci společně s příslušníky cizinecké policie budou v nepřetržitém dohledu pokračovat na obou tržnicích i nadále. „Jejich přítomnost by měla zamezit případné distribuci a opětovnému prodeji nelegálního zboží,“ doplnil Nejedlý.


Několikrát denně monitorují celníci i ostatní tržnice v okolí, například tržnici Dubín nedaleko obce Dubí ve směru na Cínovec a tržnici Točna v katastru obce Hora svatého Šebestiána.


Plagiáty skončily v celních skladech


Nejdéle trvá nepřetržitý dohled celníků na tržnici KLID II v Dubí. Byl zahájen 8.března. Trhovci tehdy před celníky stánky uzamkly a prodej přerušili. Po deseti dnech celníci s povolením státního zástupce stánky otevřeli a nestačili se divit. Objevili plagiáty v hodnotě bezmála 12 milionů korun.


Padělky za 21 milionů korun nalezli celníci na tržnici Rašelina na Chomutovsku. Zdejší prodejci celníkům své stánky po desetidenní nepřetržitém dohledu otevřeli sami a podezření, že se uvnitř nachází nelegální zboží se potvrdilo. Kromě 461 kusů zajištěných textilních výrobků porušujících práva k ochranným známkám, objevili celníci za falešnou stěnou úkryt s 37 tisíci pirátských nahrávek.


Všechny plagiáty skončily v celních skladech a budou zlikvidovány.