K závodu na dva okruhy po 2900 metrech v blátivém terénu odstartovala Martina mezi osmi kadetkami a současně se 26 staršími žáky, jak je v těchto kategoriích běžné.

Patnáctiletá Jirkovačka ukázala brzy všem záda, kromě jediného, stejně suverenního žáka Karla Pokorného z Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav, který vyhrál rovněž všechny dosavadní závody Českého poháru.

V absolutním pořadí projel Pokorný vítězně cílem, druhá za ním přijela Martina Mikulášková, která se tak stala Mistrem ČR 2009 kadetek.
Teprve potom přijel stříbrný medailista v žácích. Po 34 vteřinách se radovala ze stříbra kadetek Markéta Drahovzalová z Kutné Hory, třetí byla Karolina Novotná (–46 sec) z Kolína.

Celkově kadetky: 1. Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) 540 bodů, 2. Vendula Kuntová (Dukla Praha) 345, 3. Aneta Rezková (BIKE 2000) 300 bodů.
Martina Mikulášková tak skvělým způsobem završila velice úspěšný rok. V něm získala i přes nepříjemné zranění z Plzně ještě dvě zlaté medaile z mistrovství České republiky v dráhové cyklistice a tři stříbrné medaile z republikového šampionátu v silniční cyklistice.