Turnaj s názvem Viking Line Cup má ve Skandinávii několikaletou tradici a těší se obrovské popularitě. Obvykle se ho účastní špičkové týmy z Norska a zejména také ze Švédska a Finska, což jsou dvě největší velmoci tohoto sportu.


Ročník 2009 byl obohacen i o jednoho vyslance z České republiky, tím byla právě juniorská výprava Chomutova. A jako jediný účastník mimo severní Evropu budila mezi pořadateli i soupeři sympatické reakce.


„Všem jsme pro lepší orientaci museli říkat, že Chomutov leží kousek vedle Prahy. Což je vlastně pravda, protože v porovnání se Švédskem jsou u nás vzdálenosti mezi městy zanedbatelné,“ vypráví s úsměvem předseda klubu FbC 98 Chomutov Martin Bocian.


Výprava byla složena ze dvou týmů. To proto, aby všichni hráči měli co nejvíce prostoru ke hře. Oba celky byly v kategorii chlapců do osmnácti let. Ve druhé partě ovšem nastupovali i hráči, kterým v době konání turnaje nebylo ještě ani šestnáct. Se svou úlohou se ale poprali statečně.
„Oba týmy zvládly své vystoupení na jedničku. Stála proti nám opravdu kvalitní konkurence, nejlepší na světe. Ve Švédsku florbal vymysleli a hrají ho na nejlepší světové úrovni, Finové jim v poslední době silně šlapou na paty. Kvalitněji obsazený turnaj bychom hledali velmi těžko,“ prozrazuje Bocian.


Každý z celků odehrál na turnaji čtyři zápasy v základní skupině, ani jeden nepostoupil do vyřazovacích bojů. Přesto mezi hráči i trenéry panovala s výsledky a zejména s prezentovaným stylem hry spokojenost.


Ve Švédsku strávila výprava necelé čtyři dny, další dva pak zabrala cesta. Kromě sportovních zápolení se všem naskytla jedinečná možnost poznat jiný kraj.


Nyní už se hráči potí v letní přípravě na novou sezónu a před sebou mají perné léto. Mohou je však hřát myšlenky a vzpomínky na společně strávený týden v kolébce florbalu.


„Byla to pro nás pro všechny obrovská zkušenost, veškerá práce a úsilí za to stály. Udělali jsme maximum pro to, abychom kvalitně reprezentovali náš klub, město Chomutov i celý český florbal,“ spokojeně dodává Martin Bocian.


Výsledky

FbC 98 Chomutov 1 – Huddinge 1:7, – Nykvarns 3:4, – Hagunda 4:6, – Umeå 2:4
FbC 98 Chomutov 2 – Vendelsö 1:10, – Telge 1:7, – Surahammars 1:6, – Linkö– ping 0:2