Je mezi nimi i sedmý vzpěrač olympijských her v Londýně Jiří Orság, který v soutěži překonal svůj vlastní český rekord v nadhozu (vzepřel 239 kilogramů) a ve dvojboji si vylepšil své osobní maximum na 426 kg. A co říká nejlepší český vzpěrač o soustředění v Chomutově? „V Chomutově jsem na soustředění už jednou byl a jsem tady naprosto spokojený.Je to pro mě změna. Když člověk dělá jedno a to samé dokola, změnu potřebuje," zhodnotil výběr soustředění mistr Evropy ve vzpírání do 23 let z roku 2011.

Své šance na MS, které proběhne v říjnu v polské Wroclavi, popsal slovy: „ Na mistrovství bych chtěl podat co nejlepší osobní výkon, ideálně v osobních rekordech. Moje osobní přání je pokusit se o medaili v nadhozu. V současné chvíli chci zvládnout co nejlépe přípravu a hlavně ve zdraví," popsal svá přání stříbrný v nadhozu z roku 2012 na mistrovství Evropy v Turecku.

Spolu s reprezentací mužů a žen dospělých se v Chomutově připravují i borci do 23 let s mladou Veronikou Věžníkovou. Právě Veronika patří dle slov reprezentačního trenéra Pavla Ivaniče mezi naděje české reprezentace na blížícím se mistrovství Europy do 23 let v estonském Tallinu. „Z mladých vkládám největší naděje do Veroniky Věžníkové, která už byla stříbrná na evropském mistrovství ," zhodnotil Pavel Ivanič její šance v kategorii do 53 kg.

A že to v tréninkové místnosti chomutovských vzpěračů ve staré sportovní hale pořádně duní pod váhou železa, dokládají i slova reprezentačního trenéra: „Tréninky máme dvojfázové, a to v pondělí, úterý, středu a pátek, ve čtvrtek máme jednu fázi. Trénujeme šest hodin denně, zbytek dne věnujeme regeneraci, jídlu a spánku. Kluci i holky se tady sešli z různých oddílů, jsou to národní špičky. Navzájem se povzbuzují a i motivace je pro ně na soustředění větší," byl spokojený s tréninkovou morálkou Pavel Ivanič.

Velká škola je to i pro mladé chomutovské vzpěrače, kteří mohou být přítomni na tréninku starších reprezentantů. Jejich výkony ale neušli pozornosti reprezentačních trenérů. „Chomutovští mladí borci jsou na vynikající úrovni. V jejich věku je velmi důležité, aby vzpírali dobře technicky, aby si nic neudělali. A to jejich trenér Franta Filip dokáže naučit výborně," chválil Ivanič chomutovský oddíl vzpírání.

Velká budoucnost možná čeká na chomutovského Lukáše Kříže, který na konci září bude bojovat na mistrovství Europy do 17 let. „Lukáše sleduji dlouhodobě, od 1. ledna bychom mu chtěli nabídnout místo v centru sportu Ministerstva vnitra. Měl by zabezpečené ubytování, stravu i tréninkové možnosti," dívá se do budoucnosti trenér ČR.

Reprezentačního soustředění v Chomutově se ve dnech 12. - 23. srpna účastní:

Reprezentační výběr dospělých: Petr Petrov (do 69 kg), Kamil Kučera (nad 105 kg), Jiří Orság (nad 105 kg) a Lenka Kenisová (do 63 kg).

Reprezentační výběr do 23 let: Jiří Gasior (do 94 kg), Petr Sedláček (do 94 kg) a Veronika Věžníková (do 53 kg).