Opora české futsalové reprezentace a kapitán RK Helas Brno David Cupák nebude chybět na pondělním charitativním futsalovém zápase v Chomutově. Zápas české futsalové reprezentace proti fotbalové reprezentaci začne ve sportovní hale v 18.30 hodin. Akce se koná na podporu projektu Futsal za život.

Davide, jak se těšíte na souboj s fotbalovou reprezentací?
Těším se hodně. Od nás z týmu snad jedou všichni kluci, alespoň ti, co měli možnost. Futsalový zápas je ale na druhém místě. Hlavně tam jedeme kvůli Vláďovi Mikulášovi, abychom ho podpořili v boji proti ALS. To je pro nás prvořadé.

Věříte, že tento charitativní zápas Vláďu z psychického hlediska hodně pozitivně nakopne?
Doufám, že halu zaplníme, a jednak se pro Vláďu vybere co nejvíce peněz, a také věřím, že ho všichni podpoříme psychicky a dodáme mu sílu. Spolupracuje s námi již dlouho. Jestli se nepletu, tak od roku 2008, kdy jsem ho poprvé viděl. Pomáhá nám skoro deset let, vždy při nás stál a pořád při nás stát bude. U fotbalové reprezentace je více než rok a fotbalisté ho také dobře znají. Jistě poznali, jaký je Vláďa dobrý člověk a jakou má povahu.

Předpokládám, že jste neváhal ani vteřinu vyrazit z Brna do Chomutova na charitativní zápas.
Musel jsem si v práci domluvit volno, protože se hraje v pondělí. Zápas pro mě byl prioritou. Rád se do Chomutova vydám. Pojedeme společně s Michalem Seidlerem. Těšíme se na Vláďu i na kluky z fotbalové reprezentace.

Jak je pro vás takový zápas zajímavý? Přece jen si zahrajete proti fotbalovým reprezentantům.
Je to pro mě zpestření. Těším se. Futsal je úplně jiný sport než fotbal, což si fotbalisté většinou nemyslí. Mají za to, že je to hodně podobné, ale jsou tam úplně jiné návyky a práce s míčem. Ve futsalu se balon přebírá podrážkou, ve fotbale to trenéři nemají rádi, což vím ze svého působení ve Zbrojovce. Jsem na fotbalové reprezentanty zvědavý, jak jim to v hale půjde.

Jak se těšíte na chomutovskou halu a fanoušky? Futsalová reprezentace tam vždy měla perfektní zázemí.
Věřím, že přijde plná hala. Když jsme tam hráli kvalifikaci o postup na mistrovství světa, tak tam bylo na náš zápas pokaždé vyprodáno. Nebojím se, že nebude plno. Pro fanoušky to bude hodně zajímavé. Můžu jim slíbit, že si to užijí. Snad i oni předají Vláďovi co nejvíce sil do jeho boje proti zákeřné nemoci.

Vladimír Mikuláš Nejslušnější člověk, jakého většina z nás v životě potkala. Sportovec, bývalý fotbalista, který si oblíbil východoasijská bojová umění, v neposlední řadě fyzioterapeut jak u futsalové, tak i fotbalové A reprezentace. Rovněž hrdý otec dvou krásných dvojčat, chlapců, kteří teprve objevují tento svět. Vláďa, vyznávající fair hru na hřišti, ale i v životě, byl nedávno naprosto nefér přepaden zákeřným onemocněním. Vážnou chorobou, nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou.

Amyotrofická laterální skleróza (zkráceně ALS)Nemoc byla poprvé pojmenována v roce 1869 francouzským neurologem Jean-Martin Charcotem. A přesto, že uběhlo už 146 let a svět se od té doby změnil k nepoznání, ani moderní medicína si s ALS neví rady. Je to zatím nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se projevuje postupnou ztrátou nervových buněk zajišťujících spojení nervové soustavy s většinou svalových skupin ovlivnitelných vůlí. Laicky řečeno, pacientům bez dosud zjištěné příčiny ubývají nervy, což způsobuje postupnou neschopnost hýbat svaly, ztrátu řeči, poruchu polykání a potíže s dýcháním. Na konci zůstává člověk paralyzován, závislý na přístrojích, ovšem s plným zachováním smyslových funkcí i mentálních schopností.