„Potenciál máme. Tým má největší talent za poslední roky, řekl bych od Evropy 2007. To sice samo o sobě neznamená, že budeme hrát i nejlepší basket, ale z padesáti procent máme vyhráno. Zbytek si musíme teď uhrát. Matematika je jasná, cesta vede přes Bělorusko a Portugalsko. Pokud porazíme Itálii, bude to třešnička na dortu, která nám může pomoci. A úplně ideální varianta by nastala, kdyby bylo hotovo před posledním zápasem v Istanbulu. Turecko? To bude zkušenost," tvrdí Luboš Bartoň,  lídr týmu.

„Atmosféra v mužstvu je dobrá, nálada bojovná," řekl rozehrávač Tomáš Satoranský, jenž se k týmu připojil až na posledním kempu přímo v Chomutově.

Basketbalisté vyrazí do kvalifikace o postup na šampionát netradičně s 14 hráči. Trenér Pavel Budínský se rozhodl ponechat širší kádr, než bývá obvyklé, s tím, že křídlo Štefan Ličartovský a jeden z pivotů Kamil Švrdlík nebo Tomáš Hampl zůstanou mimo nominaci na zápas.

„Rozhodli jsme se ponechat čtrnáct hráčů, protože nás čeká hodně cestování, navíc mohou přijít zranění. Štefan (Ličartovský) akceptoval roli náhradníka s tím, že s námi bude trénovat, ale na zápasy pojede jen v případě zranění jiného hráče," řekl Budínský na tiskové konferenci v chomutovském čtyřhvězdičkovém hotelu Beethoven.

V případě pivotů Hampla a Švrdlíka se bude vždy o nominaci na utkání rozhodovat podle soupeře. „Kamil Švrdlík je mnohem pohyblivější, agresivnější hráč, který se bude hodit, když na své pozici bude mít podobně pohyblivého hráče. Pak přijedou týmy s vysokými pivoty, tak to by se nám zase měl hodit Tomáš Hampl. Oba jsme s tím seznámili a oni se rozhodli, že tuto roli akceptují," vysvětlil Budínský, který na první utkání vezme Švrdlíka.

Basketbalisté začnou kvalifikaci dnes v Bělorusku, dalšími soupeři jsou Portugalsko a favorizované výběry Itálie a Turecka. „Je to těžká skupina, ale šanci určitě máme. Já si pamatuji, jak jsem byl jako asistent na mistrovství Evropy 2007 a jaký to tam na mě udělalo dojem. Chci si to zopakovat a stejnou motivaci mají hráči," ví Budínský. Postoupit na ME 2013 do Slovinska lze i z třetího místa. To se povede čtyřem nejlepším týmům ze šesti skupin.

Domácí zápasy sehraje reprezentace v Chomutově. Poprvé se tam představí v sobotu proti Itálii. Předprodej lístků na domácí zápasy už byl zahájen přes portál Ticketpro. „Mohlo by se sem vejít přes dva tisíce fanoušků, věřím, že nám pomohou," dodal kouč .

Pořadatelé mimo jiné přivezli novou palubovku, přidali pod koše další tribuny, instalovali druhou tabuli, přichystali boxy či světelné reklamní panely.