Světový šampionát v padesátimetrovém bazénu, jehož plavecké soutěže začínají v Barceloně v neděli, je však jiná liga a jednadvacetiletá talentovaná závodnice z Chomutova zůstává při zemi. Účast ve finále by byl pro ni velký úspěch, hlavně chce zaplavat české rekordy.

Nastoupí do všech tří znakařských tratí, speciálně se připravuje na dvoustovku, která je společně se stovkou olympijskou tratí. Loni v Londýně byla Baumrtová v semifinále, obsadila nakonec desáté místo na stovce.

„Když zaplavu české rekordy, tak by to na finále mohlo stačit," věří. Její nejlepší časy na stovce a na dvojnásobné trati jsou z loňské sezony, na padesátce se zlepšila letos. „To bych moc ráda změnila," říká.

Baumrtová byla v semifinále i před dvěma lety na MS v Šanghaji, i proto věří, že to zopakuje. „Snem ale je dostat se do finále, takže odjedu s nadějí," uvedla. Nechtěla tipovat, na které trati si povede nejlépe.

„Mám medaile ze všech tratí, v poslední době mám největší úspěchy na stovce, tak nevím," krčila rameny. Formu prý má, na nedávném domácím šampionátu zaplavala český rekord i na kraulařské dvoustovce.

V její výbavě do Barcelony nesmí chybět ani tradiční talisman červený batoh. Ten neodloží na žádných závodech a vždy, když nějakou drobnost pro štěstí dostane, hodí ji do něj. „Už ani nevím, co všechno tam je. Nekoukám tam a nic nevyndávám," usmívala se. „Zatím to nosí štěstí, až ten batoh nebudu mít na zádech, tak to asi bude můj konec s plaváním," smála se.

Držet palce přímo v Barceloně jí bude plno fanoušků z Chomutova, kde trénuje. Od trenérů přes závodníky až po primátora. „Přijede celý autobus, asi čtyřicet lidí. Berou to jako dovolenou, na závody půjdou prý jen na mě," prozradila Baumrtová. „Mají mít i speciální trička, asi budou hodně slyšet," tušila.

Tento týden ve středu uplyne deset let od historické stříbrné medaile Ilony Hlaváčkové na MS na 50 metrů znak rovněž v Barceloně, Baumrtovou ale tehdejší úspěch jejího sportovní vzoru nechává klidnou.

„To byl obrovský úspěch, plavecký svátek. Ona byla ve své době jinde, pro mě by to byl úspěch z říše velkých zázraků," uvedla, ale po chvíli z legrace a s úsměvem dodala: „Tak jo, tak já to taky zkusím."