Po kvalitních výkonech v přípravných závodech odjížděla chomutovská plavkyně Simona Baumrtová do Berlína na mistrovství Evropy plná očekávání a s touhou minimálně obhájit medaili z před dvou let, kdy v Debrecínu dohmátla třetí na 100 metrů znak. Nakonec odjíždí se dvěma pěknými pátými místy, sama však chtěla mnohem víc.

Jako první disciplínu plavala 200 metrů znak, kde suverénně prošla přes rozplavby i semifinále až do finále. V něm se hned v úvodu dostala do čela a ještě na 150 metrech obracela do posledního bazénu s více než půlvteřinovým náskokem. Poté jí však velmi výrazně došly síly a doplavala až pátá. „Málem jsem nedoplavala. Není to 150 metrů, je to dvoustovka a tohle se nesmí stát. Takticky jsem to nezvládla," na nic se nevymlouvala zklamaná Baumrtová.

Zklamání z dvoustovky měla zahnat poloviční trať, kde v posledních letech sbírala největší úspěchy a na níž před dvěma lety byla bronzová. Jenže jakoby na Baumrtovou ulehla psychická deka. Rozplavbami a semifinále sice prošla celkem hladce, ve finále ale zaostala o více než půl vteřiny za vlastním českým rekordem a opět dohmátla pátá. „Je to zklamání, ale asi jsem se soustředila až moc. Očekávání bylo velké a to zklamání je o to větší. Asi jsem očekáváním byla svázaná, protože v tréninku se mi plave dobře," hledala možné příčiny neúspěchu Baumrtová.

Poslední šancí na medaili tak byl závěrečný sprint na 50 metrů znak, ale ani zde se jí však příliš nedařilo. Z rozplaveb sice ještě s přehledem postoupila, v semifinále ale skončila až na dvanáctém místě a do finále nepostoupila.

Poslední den šampionátu nastoupila ještě do štafety na 4x100 metrů polohově, kde měla na starosti první, znakařský úsek. Štafeta ve složení S. Baumrtová, M. Moravčíková, B. Závadová a A. Kolářová obsadila jedenáctou příčku a do finále nepostoupila.

Přestože Simona Baumrtová medaili z Berlína nepřivezla, v žádném případě se ani náznakem nedá hovořit o nějakém výkonnostním ústupu. Sama Simona si svými výkony v minulých letech nastavila laťku úspěchu hodně vysoko, nicméně je pravda, že v její osobě má české plavání po letech opět plavce, který většinou neřeší, zda postoupí z rozplaveb, resp. ze semifinále. A to je i společně s dobrými výkony Závadové, Chocové, Micky i dalších pro plavání skvělá zpráva.

Boj o medaile je na vrcholné úrovni určen jen pro vyvolené a tam Simona Baumrtová bezesporu patří. Dvě pátá místa jsou fantastickým výsledkem. Na předchozích šampionátech Simona letošní medailistky porazila, letos to vyšlo jim, je to jen sport a rozhodují maličkosti. Třeba už příští rok na mistrovství svět, nebo ještě lépe za dva roky na olympijských hrách v Riu, budou hrát maličkosti pro Simonu…

Autor: Vratislav Dvořák