A sní o zlaté medailu. Největší šanci má podle svých slov na stovce, poplave však všechny znakařské disciplíny a také dvě štafety.

Loni se stala mistryní Evropy v krátkém i dlouhém bazénu prsařka Petra Chocová z České Lípy, ale na neolympijské padesátce. Na olympijské stovce je poslední českou kontinentální šampionkou Ilona Hlaváčková, která triumfovala v roce 2001 v Antverpách, v tehdejším evropském rekordu v krátkém bazénu. Baumrtová by na ni mohla po 12 letech navázat. „Ale k tomu, abych měla medaili nebo vyhrála, bude třeba překonat český rekord," uvedla.

Její individuální kariéra, to je zatím „doba bronzová". 22letá chomutovská plavkyně má sedm třetích míst z velkých akcí, jen jednou byla druhá, ale se štafetou. Už loni na ME v krátkém bazénu v Chartres myslela na titul, tentokrát má ale více zkušeností. Její český rekord z letošního roku má hodnotu 57,15 sekundy, zlato loni bylo za čas o osm setin lepší. „Každá bronzová je skvělá, ale už bych ráda slyšela českou hymnu," podotkla Baumrtová.

Poslední dny před šampionátem už stráví odpočinkem. „Malovali jsme a všichni byli v práci, tak jsem stěhovala kumbál. Trochu mě z toho bolí záda, ale teď už budu jen odpočívat, tak snad budu připravená. Snad mi to pomůže," řekla v rozhovoru pro ČTK Baumrtová, která drží deset českých rekordů v různých disciplínách v krátkém i dlouhém bazénu.

Poslední tři překonala na domácím šampionátu v Plzni, byť neplavala ani jednu ze svých silných znakařských tratí. „Nečekala jsem, že bych mohla plavat tak rychle i polohovky. Rekordy jsou kvalitní, dost mě to překvapilo," uznala plavkyně. „Jsem potěšená, snad se to projeví v Dánsku," prohlásila. Znakařské tratě neplavala stejně jako v jiných letech před velkou akcí. „Potřebuju si od nich odpočinout," vysvětlila.

Své postavení v evropském žebříčku nesleduje, ale už viděla startovní listiny a ví, že mezi přihlášenými je s časem druhá na padesátce a třetí na stovce i dvoustovce. „Na stovce je to vyrovnané, tam mám asi největší šanci, ale může se stát cokoliv," uvedla. Spokojí se prý s bronzem, ale sní o zlatu. Kéž by to vyšlo…

Zatímco loni na šampionátu chybělo kvůli odpočinku po olympiádě a přípravě na následné MS v krátkém bazénu hodně špičkových plavců, tentokrát bude situace opačná. „Je to nejlépe obsazená krátká Evropa, co plavu," uvedla Baumrtová. „Na znaku tam nechybí nikdo a já jsem ráda, i když to nebude vůbec snadné."

Udělá prý všechno pro to, aby skončila doba bronzová. „Člověk by chtěl udělat ten poslední krok. Snad to vyjde. Nechci moc ale říkat, že vyhraju, že to bude skvělé. Hodně věcí se může samozřejmě pokazit. Rozhodně chci plavat stovku pod 57 sekund," řekla obhájkyně tří bronzových medailí a stříbra z polohové štafety.