Na otevřeném padesátimetrovém bazénu se z deseti chomutovských plavců nejlépe dařilo dvojici Tomáš Franta a Simona Baumrtová. Franta vybojoval dva české tituly a jedno stříbro, Baumrtová zlato a bronz. Elitní čeští plavci se museli srovnat s novým rozpisem soutěže, protože letos poprvé Český plavecký svaz zvolil stejný formát soutěže, jako se používá při světových či evropských šampionátech, kde se mezi rozplavbami a finále plave i semifinále.

Tomáš Franta proto plaval pouze oblíbené znaky a 50 metrů kraul. Svou pouť za třemi cennými kovy zahájil vítězstvím na 100 metrů znak. Následně si doplaval pro stříbro na dvě stě metrů znak. Mistrovství pak zakončil triumfem na 50 metrů znak.

Simona Baumrtová se rozhodla vynechat znakové disciplíny a plavat doplňkové. I v těch ale patřila mezi hlavní favoritky. Potvrdila to jasným vítězstvím na 200 metrů polohově a třetím místem na 50 metrů kraul. Díky smolnému drobnému zranění pak raději zbytek šampionátu vynechala, aby byla plně připravena na nadcházející mistrovství světa v Budapešti.

„S Tomášem i Simonou jsme spokojení, protože se oba stali znova mistry republiky. Tomášovo časy sice nebyly bůhvíjaké, ale mělo to objektivní příčiny. Hodně úsilí věnoval maturitě a také přípravě na univerzitu.   U Simči je škoda toho opaření, mohla toho ukázat mnohem víc, ale nechtěli jsme nic riskovat před mistrovstvím světa. Proto jsme ji ze zbytku závodů odhlásili,“ vysvětlil Jaroslav Jezbera, který trénuje závodní družstvo TJ Slávie Chomutov společně s Tomášem Baumrtem.

V nabité konkurenci se neztratili ani další chomutovští plavci. Kvalitními výsledky se prezentovala také Kamila Slabihoudová, která v kategorii mladších dorostenek doplavala dvakrát šestá (200 metrů znak a 400 metrů polohově), dvakrát desátá (50 metrů znak a 200 metrů polohově) a na 100 metrů znak doplavala těsně za elitní desítkou na dvanáctém místě.

Mezi dorostenci se mezi deset nejlepších na 400 metrů kraul dokázal dostat Franišek Štemberk. Těsně za elitní desítkou pak doplaval několikrát Filip Jezbera, nejlépe jedenáctý na 200 metrů znak. Mezi muži se dokázal prosadit dvacátými místy na 800 a 1500 metrů kraul Ondřej Baumrt.

„Umístit se na republice kolem desátého místa je velmi pěkné, navíc když se to podaří v nejlepších výkonech roku, takže Kamča, Fanda i Filip můžou být spokojeni. Stejně jako Ondra, který dokázal obstát v těžké konkurenci, přestože kvůli studiu trénuje mnohonásobně méně. A pro další plavce, kteří se kvalifikovali do Podolí, byla účast velkou odměnou za jejich půlroční práci,“ pochválil své svěřence trenér Jezbera.

Dalšími plavci, kteří si vyplavali účast na MČR, byli Barbora Veselá, Eliška Dvořáková, Markéta Jenčková a Josef Štemberk. Na vrchol české letní plavecké sezony se nominovalo ještě dalších pět chomutovských plavců, kteří se však z různých důvodů nemohli zúčastnit. „Mrzí nás neúčast Štemberka, kterému se den před odjezdem stal úraz, kvůli kterému přišel o reálnou možnost vyplavat si medaili, protože svými výkony v průběhu sezony dokázal, že ve svých disciplínách patří mezi úzkou špičku mladších dorostenců,“ litoval Jaroslav Jezbera.