Do zahájení kvalifikace o postup na basketbalové mistrovství Evropy zbývají poslední dny. Po ostrém středečním startu v Minsku se pozornost fanoušků bude ubírat na domácí premiéru s Itálií. A ta se hraje už za devět dní! Chomutov se proto navléká do svátečního. Gradují přípravy organizátorů, haly a v neposlední řadě samozřejmě národního týmu.

„Panuje tady opravdu dobrá atmosféra," pochvaloval si po středečním poledním tréninku 32letý křídelník Luboš Bartoň, jeden z pilířů a opor české sestavy. Rozhovor s ním a Tomášem Satoranským najdete ZDE.

„Po Liberci a Děčínu jsme se přes turnaj v Tallinnu přesunuli do Chomutova," řekl hlavní trenér českého národního týmu Pavel Budínský.

Kompletní výprava zůstane celý měsíc v Chomutově. „Ano, zde bude hlavní základna. Hotel máme kousek od haly, která nám vyhovuje, na kterou si musíme zvyknout. Je fajn, že tady máme klid a že na letiště je to slabou hodinku. Hodně ušetříme síly," vybral kouč pozitiva.

Chomutov nabízí skvělý azyl. „Jsme ubytováni v novém čtyřhvězdičkovém hotelu Beethoven, kde máme fantastické podmínky a vynikající zázemí s vlastním wellnessem a rehabilitační linkou. Majitel a všichni zaměstnanci nám vytvářejí perfektní servis. Navíc je dobré, že to do haly máme slabých deset minut pěšky přes náměstí. Na každý trénink chodíme pešky, kluci potkají normální lidi a pročistí si hlavy. Budeme tady měsíc, což je opravdu dlouhá doba," řekl kouč, jenž sám v Chomutově bydlí.

„Jelikož chodíme do haly pěšky, tak jsem měl možnost prohlédnout si město. Kouba (chomutovský rodák Jakub Houška – pozn. red.) nás zatím nikam nevzal. Ale měli jsme teambuilding na Klínovci, bylo to super," pochvaloval si  rozehrávač národního týmu Tomáš Satoranský. „Není dobré být pouze zavřený na hotelu nebo v hale, proto jsme kluky vzali na Klínovec, kde jsme si v restauraci dali společnou večeři a utužili kolektiv," vysvětlil trenér.

Hala mění podobu, bude k nepoznání. „Byl jsem tady jen jednou. Je fajn, že sem dali novou palubovku a přistavěli za koši tribuny. Věřím, že lidi halu zaplní a bude tady dobrá atmosféra. Bude to podpora," dodal Satoranský.

Pro kvalifikační boje změní chomutovská hala vzhled. „Je tady jiná palubovka, jedna ze dvou, které vlastní česká federace. Tahle byla naposledy při mistrovství světa žen na zimním stadionu v Karlových Varech. Tím jsme splnili požadavek FIBA, protože na zdejší chomutovské palubovce je namalovaný i volejbalový kurt. A ten na kvalifikaci být nemůže. Palubovka je pružnější, protože jsou v podstatě dvě na sobě. Musely se posouvat výš i koše, aby měly  3,05 m," prozradil trenér Pavel Budínský. „Ještě tu bude druhá světelná tabule, světelné panely, boxy pro média a hosty. Zvykáme si na halu. Kluci vidí, že by to tady mohl být dobrý domácí zámek."

Zápasy kvalifikace ME:

Bělorusko – Česko 15. 8.
Česko – Itálie 18. 8.
Portugalsko – Česko 21. 8.
Česko – Turecko 27. 8.
Česko – Bělorusko 30. 8.
Itálie – Česko 2. 9.
Česko – Portugalsko 5. 9.
Turecko – Česko 11. 9.

(domácí duely se budou hrát v Chomutově)