Doba hledání a zkoušení je pryč, národní tým basketbalistů čeká před ostře sledovaným startem evropské kvalifikace poslední prověrka. Už od soboty se mužstvo trenéra Pavla Budínského připravuje v Chomutově, kde ho čeká generálka i všechna domácí utkání v boji o postup na mistrovství Evropy do Slovinska.

ROZESMÁTOU VIDEOPOZVÁNKU V PODÁNÍ JAKUBA HOUŠKY A PAVLA BUDÍNSKÉHO MŮŽETE VIDĚT DOLE!:)

„Čeká nás finální prověrka, příprava vrcholí," potvrdil v exkluzivním rozhovoru pro Deník trenér české reprezentace Pavel Budínský s tím, že celá výprava našla v Chomutově, stejně jako předtím v Liberci a Děčíně, velmi dobré zázemí.

Od úterý do čtvrtka čeká vaše svěřence poslední přípravný turnaj v Chomutově. Český tým se utká dnes se Slovenskem, zítra s Nizozemskem a ve čtvrtek s Bulharskem. Co od generálky očekáváte?
Doufám, že tři kvalitní zápasy, které by nám před prvním kvalifikačním zápasem 15. srpna v běloruském Minsku měly pomoci. Turnaj by měl být zřejmě podobně  kvalitní jako v Tallinnu. Věřím, že navážeme na vítězné zápasy v Estonsku.

Největším soupeřem by mělo být Bulharsko?
Ano, Bulhaři byli na mistrovství Evropy, ale já bych nepodceňoval ani další dva soupeře. Všichni se chystají, podobně jako my, na kvalifikaci, snažili se sestavit silné týmy. Už dnešní první zápas se Slovenskem bude hodně zajímavý. A nejen proto, že diváci uvidí spoustu známých jmen z Mattoni Národní basketbalové ligy. Derby bude určitě mít pikantní náboj a je výbornou pozvánkou na další zápasy.

Trenér Pavel BudinskýV chomutovské sportovní hale se už cítíte jako doma?
Česká federace se snaží pro organizaci udělat maximum. Už je položena FIBA podlaha, montují se další tribuny, ostatní věci se vylepšují. Věřím, že tady budeme mít skutečně domácí prostředí.

Kádr už je kompletní?
Ano, už se k nám připojili i nymburský křídelník Pavel Pumprla a rozehrávač Tomáš Satoranský, který po úspěšné letní lize v Las Vegas uspěl na draftu NBA (pozn.: vybral si ho Washington Wizards. Počítá s ním však až v dalších sezonách a Satoranský zřejmě zůstane ještě v Seville). K dispozici  je 14 hráčů, v nominaci na zápas jich vždy bude dvanáct.

Jsou vaši svěřenci zdravotně v pořádku?
Až na drobné naraženiny a vykloubené prsty nemáme žádné větší problémy.

Na co se v přípravě nyní soustředíte?
Teď už je vše o hře pět proti pěti v různých sestavách, pracujeme na útočných akcích, ale nezapomínáme ani na obranu. Až teď jsme se sešli kompletní. Tomáš Satoranský se kvůli draftu připojil trochu později, je to pro nás klíčový rozehrávač, musíme si zažít taktické a herní systémy. Musíme si vyzkoušet spoustu věcí, tréninků už moc nebude a čas rychle utíká.

Národní tým je, když vezmeme v potaz danou absenci Veselého a marodů, v nejsilnějším možném složení…
Ano, na soupisce máme zajímavá jména. Zkušenosti mají Welsch a Bartoň, potenciál do budoucna Satoranský a Jelínek, z Nymburka jsou tady Benda a Pumprla. Bude důležité, jak se dáme dohromady. Je pravda, že jsme v podobném složení spolu nikdy nebyli a ještě nikdy nehráli. Uvidíme, na jakou úroveň se v náročné kvalifikaci dostaneme a na jaké výsledky bude stačit.

Zdroj: Youtube


Turnaj v Chomutově
Úterý 7. srpna: Nizozemsko – Bulharsko 17:00; Česko – Slovensko 20:00
Středa 8. srpna: Bulharsko – Slovensko 17:00; Česko – Nizozemsko 20:00
Čtvrtek 9. srpna: Slovensko – Nizozemsko 17:00; Česko – Bulharsko 20:00

Kvalifikace ME:
Bělorusko – Česko 15. 8.
Česko – Itálie 18. 8.
Portugalsko – Česko 21. 8.
Česko – Turecko 27. 8.
Česko – Bělorusko 30. 8.
Itálie – Česko 2. 9.
Česko – Portugalsko 5. 9.
Turecko – Česko 11. 9.
 (domácí duely v Chomutově)