Chomutovský basketbal si dobře pamatuje na Pavla Staňka a ten si zase pamatuje na klub, kde se loučil s vrcholových basketbalem. Někdejší mnohonásobný český reprezentant a kapitán chomutovského mužstva se nyní vrací, i když v jiné roli. S vedením klubu se dohodl, že z pozice hlavního trenéra povede A tým mužů. Levharti jsou nováčkem Severočeské ligy, ale dlouho v ní přešlapovat nechtějí. „Pavel bude mít za cíl omlazený tým zkonsolidovat a pokud možno s ním postoupit do druhé ligy,“ prozrazuje jednatel klubu Petr Drobný.

Za Chomutov několik sezon hrál, je pamětníkem posledního působení Levhartů v Mattoni NBL v sezonách 2011/12 a 2012/13. Pavel Staněk mužstvu odváděl vynikající služby na palubovce, byl jeho kapitánem a současně sbíral první trenérské zkušenosti jako asistent Tomáše Eisnera. Ale v létě 2013 klub kvůli nedostatku peněz svůj A tým rozpustil, a tak v Chomutově skončil i on. Teď se však Pavel Staněk k Levhartům vrací, aby se A tým pokusil posunout do 2. ligy.

Co jste po basketbalové stránce po odchodu z Chomutova dělal?
Přešel jsem trénovat 2. ligu do Košíř. Když se nám povedlo postoupit do 1. ligy, odešel jsem do Poděbrad, kde jsem doteď hrál 2. ligu. V Sokolově, kde bydlím, ještě trénuji dívky do 13 let.

Jak došlo k vašemu angažmá u Levhartů?
Zavolal mi pan Drobný a předložil mi nabídku na trénování A týmu a juniorů U19. Po krátkém zvažování, kdy jsme si vyjasnili, že juniory už bych nestíhal, jsem přijal trenérské místo u mužů.

Proč byste juniory nestíhal?
Kvůli tomu, že se věnuji dětem v Sokolově.

Pavel Staněk Chomutov táhl v nejvyšší soutěži jako kapitán

A na tom máte osobní zájem, protože trénujete dcery?
V družstvu mám jenom tu nejmladší. Ale obě starší ke mně docházejí na individuální tréninky. Snažím se jim pomoci v basketbalovém růstu, přestože kromě Sokolova obě už i trénují a hrají v Karlových Varech.

Jak se ve vašich očích chomutovský klub proměnil za dobu, co jste tady nebyl?
Jediné, co jsem měl možnost narychlo postřehnout, je výrazné vylepšení zázemí. Ale v Chomutově jsem teď byl jen jednou, takže to zatím nemůžu zodpovědně posoudit.

Stihl jste se tedy vůbec s A týmem seznámit?
Byl jsem právě na jeho posledním letošním tréninku. S hráči jsem byl seznámen a pak jsem tréninku přihlížel.

Nemohlo vám uniknout, že je výrazně omlazený. Co na jeho skladbu říkáte?
Je opravdu mladý, převážně kluci, co současně hrají za juniory U19. To je ale dobře. Vyhovuje mi, že jsou to mladí kluci, na které mohu mít vliv a mohu si je formovat podle představ, což by s hotovým týmem už tolik nešlo. Také se mi líbí, že mužstvo má rozumné cíle.

A ty jsou jaké?
Pokusit se postoupit do 2. ligy.

Budete po vedení klubu žádat, aby zajistilo nějaké posily?
Posily jsou v jednání, nějaké tipy jsem dal. Ale netlačím na to, že by se kádr měl nějak víc měnit.

Mladému mužstvu by se vaše zkušenosti nepochybně hodily i přímo na palubovce. Neplánujete také hrát?
Být hrajícím trenérem by nedělalo dobrotu, proto raději zůstanu jen v pozici trenéra.

Jakým stylem chcete, aby se Levharti prezentovali?
Na to je moc brzo. Nejdřív musím mužstvo poznat, zjistit, jaké jsou jeho silné a slabé stránky, ujasnit si, co tomu mohu dát já. Ale samozřejmě se budeme chtít prezentovat dobrými výkony, posouvat se výš a plnit cíle vedení klubu.

Basketbaloví fanoušci v Chomutově si pamatují, jaký jste byl hráč. Jaký jste ale trenér?
Nevím, jestli mohu sám sebe posuzovat. Ale určitě mám rád disciplínu a když hráči plní pokyny trenéra.

Kdy se mužstva ujmete?
Hráčům teď začalo volno, společně začneme trénovat 20. srpna. Poslal jsem jim pokyny, co mají v rámci kondiční přípravy dělat. Abychom se pak už mohli věnovat herním záležitostem.

Stanislav Král