Luboš Bartoň: Musíme se hecnout a jít za postupem

Zatímco ostatní reprezentanti už mířili po tréninku do šatny, 32letý křídelník Luboš Bartoň zůstal na palubovce a z různých pozic střílel z tříbodové vzdálenosti na oba koše. Na závěr nezapomněl na důkladný strečink. „Cítím se fajn," řekl na úvod rozhovoru zkušený křídelník, jedna z největších opor národního týmu.

Jaké je před startem kvalifikace o postup na ME vaše přání?
Nejsme žádní mladíci, s Jurou Welschem nebudeme hrát do nekonečna. Chtělo by se to hecnout, vrátit český basket mezi evropskou špičku. Mladí vypadají, že nám pomůžou.

Ale nepomůže vám Jan Veselý, jediný český hráč v NBA, kteréího neuvolnil jeho Washington…
Na pozicích čtyři pět nejsme slabí, jeho nepřítomnost nebude tolik znát. Jasně, určitě by pomohl, ale i tak budeme silní. Šanci mají jiní.

Jak se tým sehrává?
Je co zlepšovat, ale po krůčkách se nám to daří. Lepší se obrana, neztrácíme tolik míčů a neděláme školácké chyby. Zvykáme si na koše, obroučky jsou tady dost tvrdé, jde o cit.

Získáte ho?
Doufám, že se rozstřílím. Dneska jsem pracoval, abych měl nohy pod sebou. Když má člověk nohy pružnější a není „octovej", tak je větší šance na úspěšnost. Když to pak musím tahat za tři jenom rukou, je to  hodně daleko.

Jak moc bude český tým silný?
Talentově jsme na tom nejlépe  od Evropy 2007, ale to neznamená, že budeme hrát nejlepší basket. Musíme to prodat na hřišti. Vyhráno máme jen z poloviny a teď musíme jít za postupem!

Tomáš Satoranský: Musíme chtít vyhrát každý zápas

Tomáš Satoranský už dorazil za basketbalovou reprezentací do Chomutova. 20letý rozehrávač, který byl v červnu draftován do NBA washingtonskými Wizards, by měl být ústřední postavou českého týmu v kvalifikačním tažení za postupem na ME. Důležitost Satoranského byla znát při včerejším tréninku, nacvičované akce se točily kolem něj. „Těším se, až to vypukne," říkal cestou z palubovky Satoranský, který příští sezonu ještě zůstane v Seville.

Jak vás spoluhráči přijali?
Atmosféra v týmu je dobrá. Prolínají se tady dvě generace, ale dobře se známe. Potkáváme se v zahraničních soutěžích. Na kvalifikaci se těšíme, máme velkou motivaci.

S týmem, který už má za sebou turnaj v Estonsku, jste nemohl být od začátku přípravy. Nebude váznout souhra?
Myslím, že ne. S většinou kluků už jsem v reprezentaci hrál. Je to snazší, než kdybych přišel do nového týmu. Je vidět, že nejsme tak sehraní, musel jsem si zvykat na všechny akce. Ale to je normální u hráče, kteří přijde později. Hrát se všemi těmi hráči, kteří se tady dali dohromady, je skvělé. Myslím, že máme velkou šanci.

Takže věříte v přímý postup? Tedy, že skončíte v konkurenci Turecka, Itálie, Portugalska či Běloruska do druhého místa.
Nemůžeme si dávat nízké cíle. Do každého zápasu musíme jít s tím, že vyhrajeme.

Český tým na vás bude hodně spoléhat…
Doufám, že se nebudu stresovat. Snad ten tlak opadne, když už jsem byl draftován.