Lidé z hor stále nemají vlakové spojení se světem. Už od listopadu je trať mezi Chomutovem a Vejprty zavřená. Může za to kuriózní nehoda.

Pod železničním mostkem mezi Českými Hamry a Kovářskou totiž koncem listopadu zřejmě projížděl příliš vysoký kamion. Zespoda do mostu narazil a nahoře vychýlil kolejnici. Auto z místa odjelo a železničáři na to přišli až při pravidelné kontrole trati před víkendovým provozem.

To bylo 26. listopadu a vzápětí na to horskou oblast zasypaly hromady sněhu. A plánovaná oprava od té doby stojí, stejně jako vlaky. „Četa je připravená, ale kvůli nízkým teplotám a sněhu to stále nejde. Pustí se do toho hned, jak bude lepší počasí,“ slibuje Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty. To by mohlo být v nejbližších dnech, na kdy jsou hlášené vyšší teploty. „Tento víkend ale provoz asi ještě obnoven nebude,“ brzdí nadšení Halla.

České dráhy mají konec výluky naplánovaný na 19. ledna, ale samy na webových stránkách uvádějí, že se datum možná posune. Nakonec původní termín byl 2. ledna.

Do té doby budou horalé bez vlaku, což je často jediný dopravní prostředek, na který je v zimě spoleh. A občas ho využívají i turisté, Češi i Němci s nimi jezdí na výlety do hor i na nákupy na druhou stranu hranice. Na všech zbylých vlacích jezdí německé jednotky typu Desiro.

Víkendová doprava (jindy už vlak do Vejprt nejezdí) je po všech vesnicích ležících na trati zajištěná autobusy. Ale i sami železničáři upozorňují, že pokud nebudou sjízdné silnice, některé zastávky obsluhovat nebudou.