Sněhové přeháňky komplikovaly provoz na některých místech už od pondělního odpoledne 27. listopadu. V úterý odpoledne se však podle předpovědi meteorologů přidaly další a četnější.

Plné ruce práce měli kromě silničářů také hasiči. Zasahovali u dopravních nehod a popadaných stromů, celkem 17 událostí. Do akce muselo v souvislosti s počasím v Ústeckém kraji celkem 22 jednotek.

Už odpoledne 28. listopadu před čtvrtou hodinou pomáhali hasiči u dopravní nehody osobního auta u Nečemic na Žatecku. „Na kluzké vozovce částečně sjelo do škarpy. Vyproštění vozidla bylo možné až po úpravě komunikace sypacím vozem. Při události nedošlo ke zranění,“ konstatoval Milan Rudolf, mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Pomoc na Žatecku, konkrétně u Deštnice, potřeboval po 17. hodině také řidič kamionu. Na zledovatělé vozovce zablokoval komunikaci.

Ilustrační foto.
Smyk a náraz. Řidiči na Chomutovsku kvůli přívalu čerstvého sněhu bourali

Náročná práce čekala hasiče ze stanice Chomutov a dobrovolníky z Března po půl šesté odpoledne u obce Kopeček. „Kamion tam na kluzké vozovce uvízl na krajnici a hrozilo jeho převrácení. Vozidlo jsme zajistili proti dalšímu sklouznutí z komunikace a přivolaný bagr pomohl s překládkou převážené řepy na pole,“ přiblížil mluvčí Rudolf.

Další výjezd mířil po půl sedmé večer k obci Mašťov. Linkový autobus tam sjel do příkopu. „Z autobusu jsme evakuovali 10 osob. Dva lidi si převzala do péče zdravotnická záchranná služba. Policie ČR zajistila místo dopravní nehody a její zdokumentování. Po zajištění sjízdnosti komunikace byl autobus vyproštěn,“ uvedl mluvčí hasičů a doplnil, že na tomto zásahu se podílely jednotky z Chomutova, Žatce a Podbořan a dobrovolníci z Rudonic a Mašťova.

Ledovka, náledí, námraza

Námrazové jevy se mohou tvořit nejčastěji při teplotách slabě nad nebo pod 0 °C. Zejména povrchy komunikací mohou při vyjasnění dosáhnout bodu mrazu, i když okolní vzduch má +3 nebo +4 °C.

Ledovka
Ledovka vzniká, když déšť padá na prochlazený zemský povrch či předměty s teplotou pod 0°C. Vodní kapky se po dopadu rozlijí, okamžitě mrznou a vytvářejí průhlednou, extrémně hladkou a kluzkou vrstvu ledu. Podobně působí mrholení.

Náledí
Náledí je ledová vrstva, vznikající postupným mrznutím (nepřechlazených) kapek deště nebo mrholení na povrchu země. Vytváří se též zmrznutím už roztátého sněhu. Tenká ledová vrstva se často tvoří také pod koly projíždějících vozidel uježděním souvislé sněhové pokrývky.

Námraza
Námraza vzniká zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy nebo oblaků při jejich styku s povrchem země a předmětů o teplotě pod bodem mrazu. Může se však tvořit i srážením vzdušné vlhkosti na dostatečně prochlazeném zemském povrchu a předmětech.

Zdroj: chmi.cz

Na území Ústeckého kraje hasiči evidují 8 zásahů, u kterých likvidovali spadlé stromy na komunikace.

Policie ČR od zhruba půlnoci na středu 29. listopadu varuje před nebezpečím na silnici 223 Kryštofových Hamrů na Chomutovsku. Na asi 100 metrech je tam ledovka a průjezd je možný jen s velikou opatrností. Tento stav by mohl podle odhadů policie trvat přinejmenším 24 hodin, tedy až do čtvrtka. 

Mohlo by vás zajímat: Od BMW po Porsche. V Garbe Parku Klášterec začíná s výrobou německý Isolite

Zdroj: Progresus a Garbe Industrial Estate CEE