K havárii autobusu jedoucího od Loun na Prahu došlo dnes, ve středu 9. března, krátce po osmé hodině ráno na silnici I/7 mezi Sulcem a Panenským Týncem. Vozidlo dostalo zřejmě na namrzlé vozovce na konci čtyřporudového obchvatu Sulce smyk a skončilo mimo komunikaci. Autobus, který vezl děti, se převrátil na bok.

Podle zjištění Deníku autobus jel z Vejprt na Chomutovsku a vezl děti na výlet na Pražský hrad. Šlo o děti ze Základní a mateřské školy Vejprty. „Pan ředitel i jeho zástupkyně jsou na místě nehody," řekla jedna ze zaměstnankyň škol. „My teď obvoláváme rodiče, aby měli zprávy o svých dětech."

Vrtulníky kvůli mlze neletěly

Podle policie v autobusu cestovalo 45 lidí, z toho 41 dětí. Zraněných jsou čtyři desítky. Kolem pěti by mělo být těžších, deset středních, u dalších se jedná o lehká, jako jsou oděrky a potlučení. "Zraněných je 36 dětí a čtyři dospělé osoby. Jde o škálu zranění od lehkých po závažná. Zraněné transportujeme do nemocnic v Motole, Slaném, Žatci, Rakovníku, Mostě, Litoměřicích a v Kladně," řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Kvůli nepřízni počasí nemohly vlétnout pro zraněné vrtulníky.

"Když jsme přijeli na místo, děti byly vypadané z vozu a ležely nebo byly rozmístěné různě v okolí autobusu," uvedl velitel zásahu, hasič David Kolář z jednotky ve Slaném. Než přijeli na místo záchranáři, hasiči a policisté, o zraněné děti se starali někteří projíždějící řidiči z jiných aut. Kdo nebyl viditelně zraněn a mohl se pohybovat, toho vzali i někteří řidiči k sobě do auta do tepla.

Jedno dítě museli napojit na umělé dýchání

Na místo se sjely záchranné složky včetně několika jednotek hasičů. Zdravotnická záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost, na místě zasahovalo 14 posádek z Ústeckého a Středočeského kraje a jedna z Prahy. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová řekla, že záchranná služba vyslala k nehodě vůz ATEGO, který pojme až osm lidí, kterým může poskytnout tepelný komfort a zázemí. 

Středočeská záchranka na místo vyslala šest záchranářských posádek a lékaři a záchranáři ošetřili 13 pacientů. "Aktivovali jsme traumaplán," uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Mimo jiné to znamená, že spádové nemocnice dostaly informaci o tom, že se mají připravit na větší příjem pacientů.

Nejvážněji zraněným, které středočeští záchranáři ošetřovali, bylo dítě, u kterého podle mluvčí museli zajistit dýchání, napojit na umělou plicní ventilaci a po dalších úkonech ho převézt do pražské motolské nemocnice na oddělení dětské traumatologie.
"Ostatní zranění byla lehčí, šest osob jsme po ošetření na místě převezli do Slánské nemocnice, tři do kladenské a tři do rakovnické nemocnice," informovala mluvčí.

Motolská nemocnice přijala podle mluvčí Pavlíny Dankové dvě děti s těžkým zraněním a čtyři dospělé, z nichž jeden byl při nehodě zraněn vážně. Dalších 17 dětí, kteří mají lehčí nebo středně těžké zranění, do nemocnice ještě směřují, řekla ČTK Danková.

Tři lehce zraněné přijala nemocnice v Litoměřicích. "Dvě děti zůstanou na krátkodobou hospitalizaci v délce trvání dvou až tří dnů. Jedno dítě bude ambulantně ošetřeno a ještě dnes propuštěno domů," řekla ČTK mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. Další čtyři lehce zraněné chlapce ošetřili lékaři v mostecké nemocnici.

Nemocnice v Žatci přijala tři děti. "Jsou to dvě fraktury horních končetin a jedna klíční kost. Jsou to běžné zlomeniny, žádné komplikované," řekl ČTK ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák.

Vezla je firma z Jirkova

Šlo o autobus Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova, který však měla pronajatý dopravní společnost Logistic EURO BUS, s.r.o. z Jirkova. Její jednatel Pavel Šams Deníku potvrdil, že vezli děti z vejprtské základní školy na výlet do Prahy. Sám vyrazil na místo okamžitě poté, co se o nehodě dozvěděl. „Především zjistit, jak jsou na tom cestující, hlavně děti," uvedl.

Řidič autobusu byl prý zkušený, spolehlivý, bezproblémový. Skončil v nemocnici ve Slaném. „Jsem v kontaktu se školou i manželkou řidiče. Je to neštěstí, víc se k tomu v tuto chvíli asi dodat nedá," dodal Pavel Šams.

V diskuzích lidé hodně řeší, zda byly děti v autobuse připoutané. „Jde o zájezdový typ autobusu, který nemá pásy na všech sedadlech," osvětluje jednatel dopravní společnosti. Bezpečností pásy jsou v těchto typech autobusů pouze na předních sedadlech, kde obvykle sedí dozor.

Na místě je mlha a silně namrzlá vozovka, v úseku se odehrálo několik na sobě nezávislých nehod. Lehce se srazily i dvě sanitky záchranářů. Silnice je aktuálně uzavřena, objízdná trasa vede přímo přes Panenský Týnec. Zranění byli transportováni, na místě už je jeřáb, který každou chvíli začne autobus vyprošťovat. Na místě i v okolním regionu je mlha, silnice jsou stále namrzlé, jezděte velmi opatrně, varují policisté. Lokalita v širokém okolí je obtížně průjezdná v souvislosti s nehodou a dopravními omezeními. Kolony ze směru od Loun se tvoří už od Smolnice.