Zeptali jsme se jí, jaké problémy nejčastěji řeší a jak se dívá na sebevraždu osmnáctiletého mladíka z Chomutova.

Kvůli čemu nejvíce mladí lidé volají?

Nejčastěji mají problémy s rodinnými nebo partnerskými vztahy. Řeší vztahy se svými vrstevníky. Přijímačky na školy a další.
Sebevražedné hovory jen kvůli známkám nemáme, většinou mají problémy s rodiči, kterých se třeba bojí.
Ve věku, v jakém byl ten mladík, je procento sebevražd zvýšené.Ti lidé jsou více citlivější.
Nejčastěji kdo volá, jsou dívky ve věku třinácti až patnácti let. Po tom osmnáctém roku už to není úplně typický klient.“


Jak by podle Vás měli spolupracovat rodiče s dětmi, aby se nebály přijít domů se špatnými známkami?

Určitě je vždycky hodně důležité, aby sledovali známky svého dítěte po celý rok. Učili se s nimi a spolupracovali. Také by neměli známky zase tolik řešit. Přece jsou to jen čísla a skutečná hodnota jejich dítěte se z nich nedá vyčíst. Rozhodně by neměli dětem vyhrožovat. Taková věta „se špatnou známkou mi nechoď domů“ může vést až k tragickým následkům.

Mladík vyskočil z balkonu, musel vědět, že to je jistý konec. Dá se něco zjistit ze způsobu jeho sebevraždy?

Obecné pravidlo pro to není, ale je pravda, že muži častěji volí tyto radikální způsoby ukončení života. Že se oběsí, vyskočí z výšky nebo skočí pod vlak. On opravdu zvolil způsob sebevraždy dost razantní, mohl jednat zkratkovitě to těžko říct.
Někteří lidé, když neznají řešení svého problému zvolí podvědomě lehčí způsob sebevraždy – otráví se léky, podříznou si žíly.
Oni chtějí skoncovat se životem, ale je to takové volání o pomoc. Tento způsob volí spíše ženy. Dají se často zachránit, proto je také u žen mnohem menší procento sebevražd než u mužů.