"Jsou to pro mě nejhorší dny mého života. S podporou mého okolí se snažím koukat do budoucna, kam zatím moc nevidím," reagoval řidič na jednu z nejčastějších otázek - jak se cítí…

Přes dvacet let vozil autobusem či trolejbusem cestující po Chomutově a Jirkově. Ze všech těch let mu ale v hlavě zůstane jako nejsilnější zážitek jediný okamžik - středa 10. září, krátce po 16 hodině srazil u jirkovského Penny marketu ženu, která o den později na následky zranění zemřela. "Situaci si stále dokola přehrávám. Tyto chodkyně ve své paměti nikde nevidím. Jediné vysvětlení vidím v tom, že ve chvíli pohledu do křižovatky a na levou stranu musely být v zákrytu zrcátka a okeního sloupku . Jinak si situaci nedokážu vysvětlit," popisuje.

Pozůstalým se prý chce omluvit osobně, ale zároveň přiznal, že je to pro něj těžké. "Mám velkou potřebu s nimi mluvit, ale sám nemám odvahu někam přijít a říci "Promiňte". Od prvních dní po nehodě jsem v kontaktu s Probační a mediační službou, od které pozůstalí vědí o mém zájmu je kontaktovat a je na jejich rozhodnutí, zda budou stát o to, abych se jim osobně omluvil," uvedl v jedné z odpovědí.

Kompletní rozhovor


Připadáte mi jako slušný člověk a profesionál. Doufám, že to tak vnímají i pozůstalí, že vám dovolí, abyste se jim omluvil, přijmou vaši omluvu a že se vám všem aspoň trochu uleví.

libuška, 19:59

Moc bych si to přál, ale uvidíme. Děkuji za přízeň.


Ahoj Láďíku, znám tě jen pár měsíců a i to mi stačilo, abych si o tobě mohla udělat úsudek, Jsi moc hodný chlap, milý jak k rodině tak i k cizím lidem, jako jsem byla já. Moc tobě i tvé rodině držím palce. Mám Vás všechny moc ráda.

mirka, 19:53

Moc děkuji za milá slova.


Dobrý večer. Nemáte pocit že tato událost se Vám jako letitému profesionálovi stala možná řízením osudu ? Nemáte myšlenky o přistoupení na některou náboženskou víru, pokud nejste člověk věřící ? Nebo si vystačíte se svou vírou že se dá něco napravit? Děkuji a přeji hodně síly.

Marek Š. 19:39

Dobrý večer, věřím ve svou rodinu a v lidi, kteří žijí kolem mě. Nezabývám se myšlenkou přistoupit na nějakou víru.


Dobrý den. Myslíte, že byste osobní setkání s pozůstalými ustál?

Dragon, 19:36

Dobrý den, nevím, nechtěl bych, aby to pozůstalí brali jako frázi.


Setkal jste se i s odsuzujícími postoji? Že by vám někdo nadával?

karel, 19:35

Zatím jsem na nikoho takového nenarazil. Asi jsem měl štěstí.


Jak se cítíte při tomto rozhovoru? Je to pro Vás lepší?

jenda, 19:29

Při určitých otázkách mám husí kůži po těle. Určitě je to pro mě psychická očista o tom mluvit.


Myslíte Vy nebo Vaše psycholožka, že by Vám osobně pomohlo, kdyby se s Vámi pozůstalí setkali?

iva, 19:26

Mě by to určitě pomohlo pro mé čisté svědomí vůči pozůstalým.


Dobrý večer, mohu se zeptat kolik km/hod jste jel v ten osudový okamžik?

Tom, 19:26

Dobrý večer, v okamžik střetu jsem jel podle mého odhadu asi do 15 km/hod. Ono to ani jinak v daném úseku není možné jet rychleji, protože hrozí výpadek trolejí.


Dobrý den. Jak dlouho už jste řidič z povolání?

hanule, předevčírem 19:17


Dobrý den, řidičem autobusu jsem 22 let, celou dobu jsem u současného podniku kromě 6 měsíců, kdy jsem jezdil u cestovní kanceláře.


Nikdy jsem takové situaci nebyl. Naštěstí. Asi si to dáváte stále sám sobě za vinu, že? I když ta křižovatka není zrovna vhodně řešena s těmi přechody.. Držím Vám i pozůstalým palce, abyste se s tím co nejlépe vyrovnali a dokázali se soustředit na to příjemné.

gregory, 19:15

Pořád hledám ten okamžik, kdy jsem měl udělat něco jinak. Každá křižovatka z pohledu řidiče vypadá při každém průjezdu jinak, i ta nejjednodušší. Děkuji za Vaší podporu.


Dobrý večer pane řidiči bohužel touto tragickou událostí jste se stali s nebohou paní oba obětí , držím palce at vše dobře dopadne,pevné nervy a zdraví

Regina, 19:14

Dobrý večer, moc děkuji za podporu, nervy a zdraví budu potřebovat.


Dobrý den. Rodina té ženy musela prožívat neskutečný smutek, možná i zlost. Setkal jste se s nějakými opravdu nevlídnými a necitlivými reakcemi, či nadávkami? Vyslechl jste si jistě i něco na místě…Pomohli vám cestující z trolejbusu? Údajně jste dával ženě první pomoc.

Jana M., 19:07

Dobrý den, ve svém okolí jsem se nesetkal s nějakými výčitkami natož urážkami. Těsně po nehodě se nějaké emoce objevily, ale tomu jsem nevěnoval pozornost, protože jsem se soustředil na zraněnou. Pomáhala mi nějaká paní, ale nevím, jestli to byla cestující trolejbusu nebo kolemjdoucí.


Kdo Vám pomáhá, abyste to zvládnul?

fanča, 19:06

Hlavně rodina, kamarádi, spolupracovníci a psycholog.


Hezký večer, jste připraven na případný trest odnětí svobody? Zákaz řízení vás také asi jistě nemine…

Pavel K., 19:06

Dobrý večer, na tohle nemůže být připraven nikdo. Strach z toho mám hrozný, ale víc mě tíží to, co se stalo.


Budete mluvit s pozůstalými? Nebo jste s nimi už mluvil?

drmaly, 19:03

Tak jak jsem již řekl, velmi rád se s pozůstalými setkám a vyjádřím svou soustrast. Ale nevím, jestli o to budou stát.


Takže než skončí vyšetřování, budete manipulační řidič? Co Vám hrozí, když policie zjistí, že je vina na Vaší straně.

evžen, 19:05

Věc řeší policie, sám nevím jak to dopadne.
Hezký večer, zajímalo by mě, jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že žena kterou jste srazil, zraněním podlehla. Musel to být pro vás hrozný šok.

Myslíte, že budete schopen ještě někdy v životě sednout opět za volant ( ať už jako řidič trolejbusu nebo řidič osobního auta)?

Karlos, 19:03

Dobrý večer, v tu chvíli je to absolutní bezmoc a prázdná hlava. Jinak to nejde podat. Ostatní, co bude dál, nevím. Čas ukáže.


Jak dlouho řídíte autobus?

Vlaďka, 19:22

Dobrý den, autobus později trolejbus řídím 22 let.


Dobrý večer ještě jednou. Vím, že je to citlivá otázka, ale: na co člověk myslí, když potom sleduje zprávy o tom, že dotyčná zemřela a všude se objevuje, že za to můžete zrovna vy…? Vidíte tu nehodu pořád přes sebou? Dá se vůbec po takové zprávě usnout?

matyr, 19:01

Dobrý večer, věřte mi, že tuto nehodu budu vidět až do konce života. A v tu chvíli, když se to stalo, jsem myslel jen na to, jak zraněnou zachránit. Měla zapadlý jazyk, nedýchala. Proto jsem se snažil vyjmout jí zapadlý jazyk , ona vydechla a přistoupila další paní, která jí hlídala tep na krku. Toto jsem opakoval několikrát i s vdechováním vzduchu až do příjezdu sanitky. Nikdy nezapomenu její oči, jak na mě hleděly.


Díky za odpověď. A když podle Vás nešlo o nedbalost (což se přece může stát každému z nás), jak si tu nešťastnou událost vysvětlujete?

melinda, 19:01

Já nevím, situaci si stále dokola přehrávám. Tyto chodkyně ve své paměti nikde nevidím. Jediné vysvětlení vidím v tom, že ve chvíli pohledu do křižovatky a na levou stranu musely být v zákrytu zrcátka a okeního sloupku . Jinak si situaci nedokážu vysvětlit. Proto jsem sledoval vozidla už jen zprava, neboť jsem byl přesvědčen že tam nic není.


Dobrý večer, je mi líto té paní co se stalo. I vy ale musíte být v psychickém vypětí. Jak se se situací vyrovnáváte?

Míša, 18:59

Dobrý den, jsou to pro mě nejhorší dny mého života. S podporou mého okolí se snažím koukat do budoucna kam zatím moc nevidím.


Ohrozil někdy nějaký chodec nebo řidič vás?

coufalová, 18:44

Dobrý den, sám jsem chodec, který je někdy zamyšlený a z pohledu řidiče se snažím na to myslet a chovat se tak.


Ahoj Laďo, znám tě 20 let jako vzorného řidiče a to co se stalo je samozřejmě tragédie.Věřím, že je těžké se s tím vyrovnat. Zvládáš to?Myslíš, že se ještě někdy posadíš za volant?

Jarka, 18:41

Ahoj, díky rodině, svým spolupracovníkům z práce, vedení závodu a díky své psycholožce se snažím ale jde to špatně. Díky za podporu.


Dobrý den. Už jste mluvil s pozůstalými?

Martin, 18:39

Dobrý den, mám velkou potřebu s nimi mluvit, ale sám nemám odvahu někam přijít a říci "Promiňte". Od prvních dní po nehodě jsem v kontaktu s Probační a mediační službou, od které pozůstalí vědí o mém zájmu je kontaktovat a je na jejich rozhodnutí, zda budou stát o to, abych se jim osobně omluvil.


Umíte si představit, že vůbec ještě někdy sednete za volant autobusu nebo trolejbusu?

Jiří M., 18:39

Dobrý den, momentálně si to nedovedu představit, je to pro mě těžký zážitek.


Byl jste na pohřbu zemřelé?

babinský, 18:38

Dobrý den, na pohřbu zemřelé jsem nebyl především s ohledem na bolest pozůstalých, kteří by si to mohli vysvětlit jinak než lidsky.


Dobrý den, už jste od nehody řídil?

artur, 18:37

Dobrý den, od nehody jsem lidi na lince ještě nevezl, řídím jako manipulační řidič v provozovně Dopravního podniku, což zahrnuje přístavení trolebusů k rannímu odjezdu a odvoz vozů na mycí linku. Zatím bych psychicky neunesl vozit cestující.


Je to smutný pro všechny. Držte se!

autobusák z Ústí, 18:37

Dobrý den, pane kolego, člověka se to dotkno teprve až v ten moment, kdy to prožije na vlastní kůži. Doufám, že Vás nic takového v životě nepotká. Je to hrozný.


Dobrý den pane řidiči, je mi moc líto co se Vám a rodině té mladé paní přihodilo. Přeju Vám hodně sil do budoucna at to vše zvládáte. Jistě to není vůbec lehké…

Alena z Chomutova, 18:36

Dobrý den, moc Vám děkuji za psychickou podporu.


Dobrý den pane řidiči

Dan, 18:34

Dobrý den i Vám, máte nějakou otázku?


Dobrý večer. Zajímá mě, proč jste přistoupil na online rozhovor? Já bych se bála takové konfrontace..

melinda, 18:35

Dobrý večer, rozhovoru jsem se bál, není to pro mě vůbec jednoduché. Velmi ale chci vysvětlit co se stalo, chci se veřejně omluvit všem, kterých se tato bolestivá situace dotkla. Také chci ukázat, že nešlo o pouhou nedbalost.


Dobrý večer. Mě by hlavně zajímalo, jak jste vlastně nehodu viděl z vašeho pohledu. Jak k ní došlo? V médiích se to může různě překroutit… Díky.

matyr, 18:33

Dopravní nehoda se stala v běžný pracovní den krátce po 16 hodině. Jel jsem linku 35, která jede přes zastávku Horník směr autobusové nádraží Jirkov. Při příjezdu na křižovatku u Penny marketu jsem byl asi druhý v pořadí v mém směru. Na přechodu, který je na této příjezdové silnici těsně před křižovatkou, přecházeli zleva dva lidé. Věnoval jsem jim pozornost, sledoval jsem zda již přechod přešli.. Mezitím vjelo do křižovatky auto přede mnou odbočující vlevo směrem k poliklinice. Zprava po hlavní silnici přížděla dodávka, které jsem dával přednost v jízdě. Shlédl jsem situaci v křižovatce, kde zleva nejelo nic a v mém zorném poli nebyli ani žádné osoby na přechodu. Pomalou jízdou asi 5km jsem vjížděl do křižovatky, ale z pravé strany jela další dvě auta. První projelo přímo k poliklinice, druhé bylo v dost velké vzdálenosti od křižovatky, proto jsem stálým pohledem doprava kontroloval rychlost jeho jízdy abych ho neohrozil. Když jsem viděl, že mohu bezpečně odbočit, rozjel jsem se vlevo. Při vybočení trolejbusu přes přechod jsem zahlédl někoho před předním sklem. Začal jsem brzdit, ale srážce jsem nedokázal již zabránit. Jedná se o velké vozidlo vážící 20 tun.