Osm cestujících ve Fordu Tranzitu, kteří ve středu večer zahynuli při tragické nehodě, byli zaměstnanci zámečnické firmy Ziki z Postoloprt. Muži ve věku 23 až 64 let byli z Postoloprt a Loun a jeli večer do práce do Kralup nad Vltavou. „Je to pro nás obrovská tragédie, všichni jsme z toho zhroucení,“ řekl včera Deníku František Fedák, majitel firmy.


Zdrcený je také 25letý Jan Hájek z Postoloprt. „Většina kluků, kteří v autě zemřeli, byli moji dobří kamarádi už od dětství. S touto partou jsem také pracoval, jezdili jsme do Prahy na Barrandov stavět kulisy. Stačilo málo a v autě jsem ve středu večer také seděl,“ sdělil Deníku.

Spěch a neopatrnost

Vyšetřování nehody se může táhnout i několik měsíců. Dosud není jasné, kdo za střet Škody Fabie, Fordu Tranzitu a tahače Renault Magnum přesně může. Části aut budou zkoumat znalci. Nešťastné události však spustilo do pohybu velmi riskantní předjíždění, do nějž se pustila Škoda Fabia.


K nehodě došlo na rovném úseku v místě, kde se pod mírným stoupáním silnice ve směru z Prahy na Chomutov rozšiřuje o jeden přídavný pruh. Řidič fabie z Chomutova začal předjíždět jiné nákladní auto. Přitom se bočně střetl s protijedoucím Tranzitem, který řídil 50letý muž. „Tento střet tranzit rozhodil. Řidič vjel do protisměru. Podle stop se snažil auto zvládnout, ale to se mu nepodařilo. Čelně se střetl s nákladním autem,“ řekl Rudolf Náhlovský, vedoucí dopravní policie v Lounech.


Po čelním střetu tahač odtlačil tranzit ještě padesát metrů, ve zdemolovaném autě na místě zemřelo osm lidí.


Řidič fabie byl s lehkým zraněním, které mu způsobilo zpětné boční zrcátko, jež vlétlo dovnitř auta, převezen do lounské nemocnice. 51letý řidič tahače z Uherského Hradiště vyvázl nezraněn.


Policisté na místě nehodu vyšetřovali od sedmi večer až do druhé hodiny v noci. Na místě byl soudní znalec z oboru silniční dopravy, který bude části auta ještě zkoumat v laboratoři. „Teprve pak bude možné přesně určit viníka nehody. Je ale zřejmé, že se na nehodě podepsal spěch a neopatrnost,“ dodal R. Náhlovský.


Středeční tragická nehoda u Panenského Týnce na Lounsku významně zasáhla do statistik smrtelných nehod v tomto okrese. Letos tam už zemřelo na silnicích od Nového roku deset lidí, což je stejný počet, jako za celý loňský rok. Ve středu po střetu mikrobusu a nákladního auta zemřelo u Panenského Týnce osm lidí.


První tragická dopravní nehoda v okrese Louny se stala 5. ledna, kdy 63letý řidič s vozidlem Škoda Fabia nepřizpůsobil v pravotočivé zatáčce ve směru od Vroutku na Podbořany rychlost vozidla stavu a povaze vozovky a vjel do protisměru, kde se čelně střetl s vozem Renault Laguna. Řidič škodovky zemřel na místě a stal se letošní první obětí na silnicích v okrese Louny. Řidič renaultu, 38letý muž z Černčic u Podbořan, utrpěl těžká zranění, kterým podlehl v minulých dnech. V policejní statistice dopravních nehod se ale jeho smrt neobjeví.


Ke druhé tragédii došlo v okrese Louny 2. února. Ve Veleticích vjela 34letá řidička s autem na přejezd ve chvíli, kdy tam jel vlak. Žena byla na místě mrtvá.


Silnice I/7 Praha – Chomutov patří k nejnebezpečnějším místům v okrese Louny. V nejbližších letech má být přestavěna na čtyřproudovou rychlostní silnici R7. Ta by měla zabránit čelním střetům, které téměř vždy končí nejvážnějšími úrazy či smrtí.

Jednačtyřicetiletý řidič vozidla Škoda Fabia combi je zřejmě viníkem tragické dopravní nehody, která se stala ve středu večer u Panenského Týnce na Lounsku.


Při srážce zemřelo v dodávce osm pracovníků zámečnické a vodoinstalační firmy Ziki z Postoloprt. Nehoda se stala na silnici z Prahy do Chomutova. Směrem od Prahy přijížděl kamion. Toho začal předjíždět osobní vůz a nestačil se včas zařadit.


„Při návratu do svého pruhu se v protisměru bočně střetl s protijedoucím mikrobusem. Ten se stal po střetu neovladatelný a čelně narazil do kamionu,“ řekla mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. V dodávce nikdo nepřežil, řidič škodovky byl lehce zraněn.


„Všichni cestující v tranzitu ve věku od 23 do 64 let, většinou z Postoloprt, včetně 50letého řidiče, utrpěli na místě smrtelná zranění. Řidič fabie z Chomutova byl zraněn lehce,“ sdělila Střelcová. U něho i u šoféra kamionu provedli policisté dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem.
Ve firmě Ziki jsou z události v šoku. „Je to pro nás obrovská tragédie, všichni jsme z toho zhroucení,“ řekl Deníku František Fedák, majitel firmy, která zaměstnává čtyři desítky lidí. Podle něj koupila firma Ford Tranzit zhruba před rokem, po čelní srážce s tahačem, který vezl dvacet tun ocelových ingotů z Rokycan do válcoven v Chomutově, je zcela zdemolovaný. „Dosud se nám ve firmě taková nehoda nestala,“ sdělil Fedák.


Včera se na místo nehody sjížděli pozůstalí, kteří tam zapalovali svíčky. Většina mrtvých jsou tátové od rodin, žena jednoho z nich je dokonce těhotná.
„Chtěl bych za firmu na místě vybudovat pomníček, samozřejmě pokud budou pozůstalí souhlasit,“ dodal zdrcený majitel firmy.

Více se o tragické nehodě dozvíte v tomto odkazu: https://www.denik.cz/ruzne/nehoda_panensky_tynec.html