Chystáte se do práce a najednou šok. Vaše auto na parkovišti má rozbité okýnko a věci jsou pryč. A někdy své auto ani nenajdete, protože s ním odjel zloděj.

Naštěstí loni tato nepříjemnost potkala méně lidí z Chomutovska než roky předtím. Klesl jak počet vykradených, tak ukradených aut.

Vykrádačky aut přesto zůstávají nejčastějším zločinem, kteří policisté šetří. „Řešíme to dnes a denně, prakticky není den, kdyby někdo něco takového nehlásil,“ říká mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Loni takto zloději vnikli do 658 aut, to prakticky znamená dvě vykradená auta denně. Způsobená škoda se vyšplhala nad deset milionů korun. Přesto byl uplynulý rok mnohem lepší než ty předchozí, v roce 2007 zloději dokonce vybrali o tři sta aut víc.


Škodovky,VW i Audi


Stejně tak policisté zaznamenali úspěšné snížení krádeží celých aut. V okrese se „ztratilo“ o sto aut méně než v roce 2008. V obou statistikách jde o nejnižší počty za uplynulých pět let. Policie to připisuje důkladnějším kontrolám. „Je to dobrou preventivní prací, v ulicích je více policistů, jsou častější kontroly na parkovištích. Také hlídáme vytipované lokality,“ říká mluvčí policie Pivková.

A kde se nejvíce krade? Nejčastěji na velkých parkovištích na sídlištích a pak také před supermarkety. Podle policie mizí nejvíce škodovky, volkswageny a audi. Například ve čtvrtek v noci přišel jeden Kadaňák o VW Sharan Carat, v hodnotě asi 75 tisíc korun.


Mizí elektronika


Ještě častěji než auta mizí elektronika z jejich interiérů. Lapková mají spadeno zejména na digitální přístroje, které řidiči nechají v autě. Řidič Superbu, který zaparkoval v ulici Po Černých vrchem takhle přišel o rádio a navigaci, v Jirkově v ulici Budovatelů zase zmizel z oktávky antiradar. Nenechavci nepohrdnou ani notebookem, fotoaparátem nebo mobilem, vše se dá totiž snadno prodat v zastavárně.

Policisté proto vyzývají řidiče, aby v autech nenechávali cenné věci.

ZLODĚJ ODNESL I UČEBNICE

Jednomu známému, který bydlí nedaleko Globusu, ukradli z auta „jen“ učebnice angličtiny. „Tašku nechávám otevřenou, aby viděli, že tam nic jiného není,“ stěžoval si. Možná se dotyčný lapka chtěl zdokonalit v anglickém jazyce, ale na nákup studijní literatury neměl peníze.