Žalobkyně pro obžalovaného žádá tři roky vězení, vysoký peněžitý trest, zákaz řízení po dobu pěti let a úhradu škody v řádu milionů korun pojišťovnám, poškozeným a pozůstalým. Obžalovaný by rád odešel s podmínkou.

„Obžalovaný po celé trestní řízení své jednání bagatelizuje a snaží se vyvinit,“ míní státní zástupkyně. „Tvrdil, že jel s kamarády na zcela normální vyhlídkovou projížďku, dodržovali dopravní předpisy a dělali zdravotní zastávky, aby se navzájem informovali o svém zdravotním stavu. Pravdou však je, že to byla vyjížďka majitelů aut v závodní úpravě – minimálně vizuální, tvrzení o zdravotních přestávkách je stěží uvěřitelné,“ doplnila. Připomněla také, že byl obžalovaný řidič pod vlivem pervitinu a jeho užití omlouval pracovním vytížením.

Slova o nedostatku lítosti a závodech odmítl právní zástupce obžalovaného. Jako vhodný výchovný trest navrhl podmínku doplněnou o zákaz řízení.

Soud ohledně škody by podle něj měl být oddělený a řešený v rámci občanskoprávního řízení, peněžitý trest vnímá jako nadbytečný. Návrh obžaloby označil jako přísný, podle něj by neplnil účel.

Část areálu Válcoven trub, kde se natáčelo.
Do kin vtrhl film o zachránci Wintonovi. Točil se i ve válcovnách v Chomutově

„Faktem je, že obžalovaný lituje zmařeného života a tíží ho to o to víc, že takovouto věc už ze svého života nijak odstranit nemůže. Izolovat ho do věznice nepřinese společnosti ani poškozeným žádný prospěch. Uspokojování jejich nároků může dosáhnout spíše prací na svobodě,“ namítl právní zástupce Jiřího C.

Případ se týká události z 5. prosince 2020. Tehdy se na Chomutovsko vypravilo několik kamarádů z Prahy, kteří si vyrazili v silných autech. Jiří seděl za volantem luxusního sportovního vozu Infiniti G37. Tragický moment přišel za Kláštercem nad Ohří ve směru na Karlovy Vary, kde v rychlosti dostal smyk, přejel do protisměru a čelně se střetl s protijedoucím vozem Ford Focus. Po nárazu začala obě auta hořet, přičemž řidič fordu, tehdy 52letý muž, utrpěl vážná zranění a zaklíněný v autě uhořel. Zraněná byla i jeho přítelkyně s malým dítětem, je se ale podařilo zachránit. Museli být převezeni do nemocnice a následně se několik měsíců léčili.

Jiří čelí obžalobě z přečinu usmrcení z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Horní sazbou je šest let vězení.

Nehoda u Mikulovic nedaleko Klášterce
Hrůzný pohled. Záchranáři a hasiči zasahovali u vážné nehody v Mikulovicích

Obhájce se snažil připomenout některé okolnosti skutku, zmínil například obsah znaleckého posudku z oboru zdravotnictví a soudního lékařství, podle něhož nebyl pod vlivem návykovým látek jen obžalovaný, ale také řidič, který zahynul při nehodě.

„Z posudku vyplývá, že byl v době nehody ovlivněn THC, tyto hladiny byly zjištěny až z pitvy s časovým odstupem,“ doplnil.

Slovo dostal také Jiří C., který k soudu přišel v doprovodu otce. „Všechno už bylo řečeno. Chtěl bych opět vyjádřit lítost nad tím, co se stalo, chci to odčinit,“ ujistil na závěr.

Rozsudek má být vynesený za týden.

Mohlo by vás zajímat: Bylo to fakt těžké, ale stále jsme tu. Díky lidem, říká šéf Papírnictví Vaněk

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová