Je to historická a pro Severoatlantickou alianci velmi povzbuzující zpráva. Tradičně neutrální země Finsko a ještě tradičněji neutrálnější Švédsko vyhodnotily hodnotu členství v NATO tak vysoko, že se rozhodly podat žádost o vstup do aliance. Důvodem je to, že se aliance ukázala jako jediná zásadní pojistka, kterou lze získat proti agresivnímu Rusku Vladimira Putina.

Rusko má s Finskem 1300 kilometrů dlouhou hranici. Švédsko s Ruskem společnou hranici jen v Baltském moři, ale na největší ostrov Gotland poslalo nyní posily s tanky, aby Rusy nenapadlo ho obsadit. Obě země mají svoji neutralitu vyztuženou velmi silnými a moderními armádami, které jim mnozí členové NATO mohou závidět.

Luboš Palata
Vyhraná bitva o Charkov a přízrak dlouhé války s Rusy

Proč tedy chce rozšíření o tyto země blokovat Turecko? Jde o vnitřní turecký problém s Kurdy, z nichž mnozí našli azyl ve Švédsku a Finsku. Bylo by pošetilé a nebezpečné, kdyby v situaci válečného konfliktu s Ruskem Ankara rozšíření tímto vlastním podružným problémem komplikovala. Turecko by se tak stalo spojencem Vladimira Putina. A tím snad být nechce.