I jiná města se rozšiřují, často jde ale o území naporcované na jednotlivé parcely k výstavbě rodinných domků. V tomto případě má jít o městskou část se vším všudy: se službami, školkou, obchody, sportovištěm a hlavně bydlením, o které je Chomutov zatím ochuzen. Jde o nejvýše třípatrové domy se zahrádkou v přízemí a prostorem, kam nesmí auta, zato se tam mohou prohánět děti na kolech.

Ne že by takové bydlení ve městě vůbec nebylo. Chomutov má kromě nejčastějších paneláků zóny s cihlovými činžáky a nový „Central komplex“ na hlavní třídě. V prvním případě jde ale o domy staré desítky let, kde je rekonstrukce nezbytná, ve druhém o bydlení v novém, zato na hlavní třídě. Nic pro rodiny s dětmi.

Výhody jsou nasnadě. Otázkou bude jak se zbavit ekologické zátěže po těžkém průmyslu. V areálu také stále působí několik společností, které dostaly jasný signál, že se do budoucna počítá s útlumem. Zůstane jen drobnější výroba. Dále si pár desítek lidí si v tomto odlehlém koutu vystavělo garáže. Jejich hlavní obavou bylo, že o ně v příštích letech přijdou. Nepřijdou. Vize je zatím hlavně na papíře. Ožije zřejmě, až dospějí dnešní děti. Nebo děti těchto dětí.

Nakonec to vypadá, že vydělá většina. Chomutov se rozšíří žádoucím směrem a až přijdou developeři, z majitelů garáží budou šťastlivci. Prodají své metry čtvereční a zajistí potomstvo. Firmy mají čas, aby se na velkou změnu připravily. Vlastně je jen škoda, že tolik žádané bydlení v nových třípatrových domech bude v Chomutově dostupné až za tak dlouhou dobu.