Drobné portréty dětí, tváře „celebrit“ a mocnářů 18. století, nebo podobenky manželek a milenek. Část výtvarného umění, která byla čistě soukromou věcí, představuje výstava portrétních miniatur v chomutovském muzeu. To spravuje jednu z nejkvalitnějších sbírek ve střední Evropě. Kolekce navíc prošla průzkumem, který se citlivým způsobem dokázal dostat do jednotlivých vrstev drobných děl a odhalil řadu poznatků. I ty výstava popisuje.
Portrétní miniatury se dostaly na výsluní spolu s bohatstvím a postavením aristokratických rodin a jejich zálibou v rodinných portrétech. Zastavil je až vědecko-technický pokrok s objevem fotografie, který ale ve 20. století provázel také úpadek vkusu či rozvrat společenských hodnot. Zájem o miniaturní díla naštěstí neopustil některé sběratele, díky nimž je možné i dnes obdivovat jemnost a mistrnost zpracování.
Úplně jiný pohled na výtvarno nabízí i výsledky odborného průzkumu provedeného špičkovými metodami, který zcela novým způsobem propojil výsledky vědy, umění a výtvarných technologií.
Tato unikátnost spolu s faktem, že se sbírka dostává na veřejnost prvně po patnácti letech, jsou podstatnými důvody, proč si výstavu nenechat ujít. Provází ji i jedna zcela praktická a v současných vedrech velice příjemná okolnost – sbírka je umístěna v klimatizovaném prostředí. Zážitek z výstavy je tak po všech stránkách osvěžující událostí.