Není pochyb o tom, že v Rusku vládne tvrdá diktatura. Oponenti padají z oken a argumentem pro speciální operaci, kvůli které musela být provedena válečná mobilizace, je nacismus západu a obkličování Ruska státy NATO. Oba argumenty zazněly jak z úst představitelů KSČM, tak SPD, se kterými jsem mluvil během přípravy volebních článků pro Litoměřický deník. Oba politické subjekty se svým příklonem k diktatuře nijak netají.
Zatímco KSČM se ústy Marty Semelové přiznala k tomu, že v roce 1968 nešlo o okupaci Československa, ale o internacionální pomoc, SPD na svých stránkách bezskrupulózně napsala, že „Pitomci v Bruselu straší ruskou agresí – kdyby jednou Brusel Rusy opravdu naštval, tak Moskvě stačí pouze v zimě v lednu zavřít kohoutky plynu a ropy, a bruselisté mají lidově řečeno „po ptákách“.“
Jak nedávná historie ukázala, v tomto případě se SPD mýlila úplně ve všem. Rusko napadlo sousední stát, vyhrožovalo uzavřením ropovodů a plynovodů, prohlásila Česko za nepřátelskou zemi (do které by se teď rádi dostali mladí Rusové, aby nemuseli narukovat) a dokonce přiškrtilo kohoutky v rámci ropného a plynového vydírání. Tomio Okamura dlouhodobě razí ruské narativy a jeho členové je bezmyšlenkovitě opakují, což ostatně ukazuje i analýza Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Jak členové SPD, tak komunisté unisono tvrdí, že Rusko má právo se cítit ohroženo, protože je zeměmi NATO obklíčeno.

Jaké to je být „obkličovaný NATO“ ví z vlastní zkušenosti malé, ale bohaté Švýcarsko. Sousedí z Itálií, Francií, Německem, což jsou členy NATO. Zároveň má hranici s nečlenskými státy, konkrétně Rakouskem a maličkým Lucemburskem. Co se délky hranic týče, tak se státy NATO má Švýcarsko hranici dlouhou 1 651,7 km a s nečlenskými státy 206,2 km. Pohled na mapu odhalí, že země helvétského kříže je téměř v totálním obklíčení. A nic se neděje. V zemi funguje standardní parlamentní demokracie, nikdo na ní neuvaluje žádné sankce a v zemi celkem běžná referenda není nutné pořádat pod hlavněmi samopalů.
Rusko má hranici dlouhou celkem 60 933 km a za sousedy má celkem 18 zemí včetně Severní Koreje, Číny nebo Mongolska. Ze sousedů je jen šest států členem NATO a ti mají s Ruskem společnou hranici o délce celkem 1 528,1 km. Zbylých 59 404,9 km je hranice se zatím nečlenskými státy. Díky aktuálnímu agresivnímu chování prezidenta Putina, který napadl sousední stát a pomocí tanků i zmanipulovaných pseudoreferend krade další kus území, se další země urychleně snaží dostat do systému kolektivní ochrany, takže se čísla možná v dohledné době změní. Není divu. Kdybyste měli za souseda lumpa, který se pere a krade, taky se zapojíte do kolektivní sousedské sebeobrany. Srovnání „obkličování“ Švýcarska a Ruska jasně ukazuje, že problém není v tom kdo vás „obkličuje“, ale v tom co jste zač.