Změnil se zaprášený jednací řád, kterým se v Chomutově léta řídila zasedání zastupitelstva. Nově mají lidé možnost vyjádřit se hned v úvodu a k tématu podle jejich výběru.

Dosud platilo, že jestli měl občan něco na srdci, mohl se projevit, ale za přísnějších pravidel. Mluvit směl pouze, pokud se přihlásil do rozpravy, která předchází hlasování, a čistě k projednávaným bodům. Jestliže se chtěl ptát či vyjádřit k čemukoli jinému, musel čekat na závěr jednání. To byla ale v případě Chomutova zvlášť velká výzva spojená s úmorem. Zasedání totiž začínají ve tři hodiny odpoledne a pokud je vše projednáno do osmi, dá se mluvit o štěstí. Zasedání občas končí i v půl desáté v noci.

Hlasovací karty s QR kódem už má Kadaň pro jednotlivé zastupitele vyrobené. Představil je starosta Jiří Kulhánek.
Komentář: Hlasovací zařízení za „kačku“ udivuje. A funguje

Chomutované mohou promluvit v úvodu už na příštím zasedání. Zpětnou vazbu dostanou buď na místě, anebo písemně, jestliže o to požádají nebo zastupitelé nebudou mít hned po ruce odpověď.

Miroslava ŠebestováZdroj: Deník/Karel PechJistým rizikem je, že se úvodní rozprava protáhne. „To ale patří k věci, zastupitelé by měli být ochotní veřejnost vyslechnout,“ poznamenal zastupitel z opozičního hnutí PRO Chomutov David Palán, který se změnu jednacího řádu snažil dlouhodobě prosadit. To se podařilo po několika kolech jednání napříč zastupitelskými kluby a přijetí nového usnesení. Díky tomu se Chomutov zařadil po bok Mostu a dalších srovnatelně velkých měst, kde tuto možnost lidé mají.

Přes to, že může docházet k prodlevám, a že si zřejmě mnohdy zastupitelé veřejně vyslechnou nepříjemné věci, je to cesta správným směrem. Přinese oživení a větší otevřenost v dialogu mezi vedením města a Chomutovany. Nedá se sice předpokládat, že budou lidé novou příležitost využívat ve velkém měřítku. Je ale důležité ji mít.

Chomutovské hlavní nádraží je odlehlé.
Stěhování chomutovského nádraží: Zastupitelé souhlasí, podnikatelé se obávají

Ještě vstřícnější by vůči veřejnosti bylo, kdyby se mohla vyjadřovat v pevně stanovený čas, například v 17 hodin, kdy má většina lidí po práci a může si dovolit přijít na magistrát.