V chomutovské nemocnici má dojít na výměnu. Starý babybox v červnu nahradí nový, vychytaný, s klimatizací a daty vytaženými do počítače, takže je možné podmínky v něm na dálku řídit. Má dvojí signalizaci, takže pozná, když ho někdo jen tak ze zvědavosti otevře, anebo do něj něco vloží. To se rozjede hlavní akce: systém odešle snímek vnitřního prostoru zdravotnickému personálu i zakladateli babyboxů v Česku Ludvíku Hessovi, rozešle také textovky a maily. Technologická pohádka. A nikoli samoúčelná, původní babybox je starý a o výměnu si říká.

close Miroslava Šebestová info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Z říše napínavých příběhů je ovšem otázka financí. I když babybox nové generace stojí „jen“ tolik, co původní plechová bedýnka s ruční klikou – tedy zhruba tři sta tisíc, v případě Chomutova se zatím nepodařilo ji zaplatit. Spolek Babybox oslovil přes dva tisíce možných donátorů. Peníze, které má od nich přislíbené, ale kryjí tak desetinu. Je to dosud nevídaná situace. Před jedenácti lety se společnosti a radní hladce složili na první chomutovský babybox, podobně to údajně probíhá i ve všech ostatních městech Česka. Je na 76 místech.

„Jsou snad v Chomutově nesympatie vůči babyboxu?“ trápí proto Hesse, který myslí na to, že spolek, na němž babyboxy stojí, skončí v mínusu.

S babyboxy se pojí vypjaté životní situace, i kontroverze. Zastánci si cení toho, že nechtěné miminko nemusí skončit prochladlé na lavičce v parku. I když ho máma nechce, to poslední, co mu může dát je šance na lepší budoucnost, která vede právě babyboxem. Odpůrcům vadí nemožnost zjistit rodinnou anamnézu, nemožnost poznat své kořeny i riziko, že se budou děti odkládat častěji. Všechna pro a proti už se mnohokrát vyslovila.

Pravdou je, že „bedýnky“ už vydaly 188 dětí, což není vůbec málo. V té chomutovské se před sedmi lety ocitl malý Michálek. Místní, ať už jde o město, společnosti a podnikatele, by neměli nechávat problém s financemi na zakladateli. Babybox tu bude kvůli dalšímu malému Chomutováčkovi, postarejme se, ať přistane v teple a pohodlí.