Podle celorepublikového průzkumu je kvalita života v Ústeckém kraji nejhorší v zemi, a to zejména kvůli míře nezaměstnanosti, kriminalitě či podílu emisí vypouštěných do vzduchu.
Podobné průzkumy nechávají v kraji a jeho městech hořkou pachuť. Díky zde vytěženému uhlí si topí a svítí obyvatelé velké části země, současně si ale neváhají odplivnout, pokud jde o vzhled krajiny a čistotu ovzduší na severu. K nižší úrovni bezpečí a vyšší nezaměstnanosti přispívá mimo jiné i to, že zdejší byty skupují spekulanti z různých měst Česka a stěhují sem své chudé. Jsou tu i další faktory, které způsobují, že se z Ústeckého kraje stále dělá otloukánek na okraji zájmu.
Ani zmíněný průzkum tomu nepomáhá. Co odborníkům uniklo je, že se příroda Krušných hor sama takřka zázračně uzdravila z následků těžkého průmyslu, je krásná a říká si o zvýšenou ochranu. Uniká jim i to, že zdejší lidé mají svá města rádi a snaží se pěstovat patriotismus. Svědčí o tom například opakované úspěchy Kadaně v celorepublikové anketě NEJ město a obec Čech a Moravy, bodoval v ní i Klášterec nad Ohří. V těchto případech život ve svých městech hodnotili lidé se vztahem k němu. Tisíce turistů navíc v anketě agentury Czech Tourism rozhodly o tom, že je Kadaň nejatraktivnější destinací Česka.
Cílem průzkumu, který odsoudil sever na poslední místo, bylo poradit lidem, kde se jim vyplatí žít, kde méně, a současně popostrčit samosprávu k větší profesionalitě. Možná by také pomohlo, kdyby se zbytek Česka včetně zpracovatelů různých průzkumů přestal na sever dívat skrze své třicet let staré představy. Nepěkné stereotypní rámce a nálepky mu možná škodí více než cokoli jiného.