Mediace se pokouší urovnat mezilidské vztahy a obnovit spolupráci v případech, kdy lidem spory přerostly přes hlavu a nejsou schopni vyřešit je sami. Je vhodná především tam, kde není možné z konfliktu utéct a utnout komunikaci, ale je třeba spolu vycházet. Typickým příkladem jsou právě rozcházející se rodičovské páry, ale také rozhádaní členové rodiny, sousedé nebo třeba i kolegové v práci. Je tedy zlatou střední cestou mezi krajními možnostmi, kdy jednou je odříznout se od dotyčného i od problému a přestat se bavit, a druhou soud.

Alfou omegou ale zůstává, že musí být obě strany ochotné spor aktivně řešit. Méně příjemnou stránkou jsou také peníze. Jedna hodina vyjde na tisíc korun, setkání přitom trvá v průměru tři hodiny a může jich být od tří do pěti. Závěrečný účet tedy šplhá až k patnácti tisícům.

Pokud jde o rozvádějící se rodiče, stejně je následně soud nemine. Mohou před něj ale předstoupit vybavení dohodou a se zklidněnými emocemi. Odpadá pak zuřivá slovní přestřelka a také veřejné praní špinavého prádla před soudem a případně i širším publikem. Jednání totiž bývají veřejná.

Mediátorka Anna Beková.
Cesta k dohodě je složitá, ale možná, říká chomutovská mediátorka

V jiných případech může mediace soudu předejít. Pak lze mluvit o ušetřených penězích. Služba ale především šetří čas, nervy a je užitečná pro budoucnost.

U našich západních sousedů je mediace běžná, u nás není neznámá, ale vyhledávaná bývá méně často. Snad ostatní země doženeme.
Skvělým je v této souvislosti tah Městského ústavu sociálních služeb Jirkov, který vypracoval projekt pro klienty své dluhové poradny. Ti řeší nejen oddlužení, ale s tím spojené rodinné problémy. Organizace jim bezplatně zajistí odborníky právě včetně mediátora.