Toho lepšího. Po jízdě po silnici s rozmláceným povrchem, dírami a utrženými krajnicemi najednou nový asfalt, jasné vodorovné značení na silnici, tedy bílé čáry, k tomu opravené kraje vozovky.

Řeč je o silnici Žatec – Rakovník. Zatímco v Ústeckém kraji na Žatecku je silnice v parádním stavu, u Svojetína na Rakovnicku, za hranicemi dvou krajů, začíná pro řidiče peklo. Úzká cesta, samá díra. A náprava hned tak nepřijde. Letos ani v příštím roce Středočeský kraj neplánuje, že by svou část silnice ke křižovatce s „karlovarkou“ a dál do Kněževsi opravil.

Silnice Žatec - Rakovník je v Ústeckém kraji opravená, ve Středočeském na rekonstrukci zatím čeká.Zdroj: Deník / Petr Kinšt

Silnice Žatec - Rakovník je v Ústeckém kraji opravená, ve Středočeském na rekonstrukci zatím čeká. Foto: Deník/Petr Kinšt

Podobná situace je na silnici Louny – Rakovník. Také tuto silnici Ústecký kraj s využitím evropské dotace před lety opravil. Řidiči hranici krajů u Ročova poznají okamžitě, stejně jako u zmíněného Svojetína. Na této silnici se ale blýská na lepší časy, kus „lounské“ u Rakovníka se chystá Středočeský kraj v brzké době opravit.

Miliardy korun, které do silnic v Ústeckém kraji v posledních letech šly z jeho rozpočtu, evropských dotací i příspěvků od státu, jsou vidět. Je sympatické, že krajská samospráva investuje i do cest „na konci světa“. Opravený povrch má třeba silnička vedoucí podél doupovského vojenského prostoru přes Kadaňský Rohozec, nyní se pokládá nový asfalt mezi Čeradicemi a Kličínem. Letos se ještě opraví silničky v nejjižnější výspě kraje u Blatna, mezi Břinkovem a Brodcem, u Vojniček či Stradonic.

Silnice Žatec - Rakovník je v Ústeckém kraji opravená, ve Středočeském na rekonstrukci zatím čeká.
Jedna silnice, dva různé světy. Rozdíl mezi kraji je obrovský

Ústecký kraj si za opravy silnic zaslouží pochvalu. Ale zase ne moc velkou. V kraji je pořád řada silnic v hodně špatném stavu. Některé méně frekventované cesty jsou rozmlácené, kdyby nebylo posekané trávy podél nich, skoro by to vedlo k domněnce, že na ně silničáři úplně zapomněli. Po opravě ale volají i frekventované komunikace. Třeba některé úseky mezi Žatcem a Louny. Kraj by proto neměl v úsilí věnovanému opravám silnic polevit. A nezapomenout, že cesty, které jsou dnes opravené a v dobrém stavu, za dvacet let už nebudou.