Vyspělá Evropa ví už třicet let, že lidé se zdravotním postižením potřebují toalety rychle. Situaci jim usnadňuje za pomoci eurozámků, kdo kterých pasují univerzální euroklíče. První toalety, ale také výtahy a plošiny jsou od 1. června osazené eurozámky také v Chomutově. Jedná se o dvanáct míst, která jsou na magistrátu, na zimním stadionu, v obou obchodních centrech Chomutovka a Central, v Globusu, zooparku i na Kamencovém jezeře. Euroklíč si mohou vozíčkáři, onkologičtí pacienti, diabetici či lidé s nespecifickými střevními a močovými dysfunkcemi zdarma vyzvednou na magistrátu.

Miroslava ŠebestováProč jsou vlastně eurozámky dobré? Nestačí snad, že se bezbariérové toalety staly běžným vybavením veřejných budov? Copak nejsou klíče k nim i k výtahům u obsluhy, na informacích či v pokladně?

Eurozámky toalety chrání před tím, aby se tam zdržovali drogově závislí nebo prostitutky. Stává se také, že se nechce zdravým lidem čekat ve frontě a tak si ji „chytře“ zkrátí tak, že využijí WC pro postižené. Pak ale čeká vozíčkář a než se dočká, má jednorázové pleny plné a na toaletách ho pak čeká i rozsáhlejší očista. Bývá to ztráta času i důstojnosti. Další trpká zkušenost do řady.

Euroklíč je dobrý k tomu, aby člověk se zdravotním postižením nemusel hledat, kde je obsluha a žádat klíč po ní. Má ho ve své kapse, takže se obslouží sám a včas.

Po Evropě jsou desítky tisíc míst, kde jsou eurozámky samozřejmostí, Česká republika je v tomto trochu Šípkovou Růženkou, máme je na 1500 místech. V Ústeckém kraji jsou jich pouze desítky, jak vyplývá ze statistiky vedené Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Ta je výhradním distributorem euroklíčů pro osoby se sníženou schopností pohybu a eurozámků pro provozovatele veřejně přístupných objektů.

Je dobře, že jsou v Chomutově - vyslyšeli vozíčkáře a zajistili jim lepší službu. Mají otevřené hlavy a chtějí pomoci. Teď jen, aby další místa lavinovitě přibývala a eurozámky se staly něčím běžným. Výhrou by byl jednou opačný seznam s výčtem míst, kde eurozámky chybí.