Vedení města se těší, že jindy pusté náměstí ožije, navíc ho to nebude nic stát. Pořadatel se postará o vše podstatné, a když všechno klapne, celkem bezbolestně vyroste nová tradice.

Je tu ale zjevný logický kotrmelec. Na území Jirkova nejsou žádné vinice, tudíž nedává smysl, proč pořádat slavnost sklizně vinné révy. Lépe jsou vybavení v Kadani a ve Stranné, kde mají vinice, profesionální vinaře a tudíž pořádají i vinobraní.

Akci má moderovat Hruška a Ayverdi. Nic proti jejich oblibě u určitého spektra obdivovatelů. Hruška sbírá body vařením z kuřecích kůžiček a lidovou tvořivostí typu, jak vyrobit z tamponu jehelníček. Králíček Playboye zase potěší nejedno mužské oko. Nejsou ale právě zárukou kultury na úrovni.

Ilustrační foto.
Vinice nemá, přesto Jirkov zažije vinobraní. Přijde na něj i Láďa Hruška

Pořadatel Tomáš Stávek by si například Hrušku v Praze netroufl nabídnout. Místním lidem prý ale stačí. „Jirkov a Chomutov jsou chudší města, kde mají rádi jeho vychytávky,“ prohlásil. Vedení města, akci podporuje a proti obsazení nic nemá. Mezi částí obyvatel se ale zvedá kritika. Hovoří o kulturní stoce.

Pokud pořadatel hodnotí Jirkovany jako chudé, mělo by to platit pro Chomutovsko obecně. Přesto Klášterec nad Ohří podporuje kulturu, která povznáší a léta pořádá Klášterecké hudební prameny v hlavní roli s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. V Kadani i soukromý pořadatel pARTy ve Františkánu úzkostlivě dbá, aby zval osobnosti, které něco znamenají.

Také Jirkov si zaslouží více než kulturu pro chudé. A i když se vedení města hodí, že ho akce nebude stát peníze ani námahu, je dobré si připomenout jedno: všechno, co za něco stojí, něco stojí.