Když vláda rozhodla o uzavření tří okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, vedly ji k tomu data o množství nově nakažených koronavirem a tristní situace v místních nemocnicích, které se dlouhodobě potýkají s personálními problémy. Tyto tři okresy na západě a východě Čech totiž byly těmi nejpostiženějšími v celém Česku a uzávěra se zdála jednou z posledních možností, jak snížit mobilitu lidí a tím nebezpečí přenosu a šíření do dalších regionů. Ze stejných důvodů o několik týdnů později zakázala vláda cesty mezi všemi regiony v Česku.

Přestože řada lidí podobná opatření nebere za svá, data jednoznačně ukazují, že se situace ve dvojici prvních okresů výrazně zlepšila, k výraznému zlepšení nevedla jen na Sokolovsku (ale i v tomto okrese nových případů ubývá, jen pomaleji). Zatímco v Chebu a v Trutnově připadá na 100 tisíc obyvatel 371,04, respektive 504,33 nakažených za sedm dní, na severu Čech, kde uzávěra platí teprve týden, je situace výrazně horší. Nejpostiženějším je okres Děčín, kde hygienici evidují za posledních sedm dní 914,76 nových pacientů s covidem. Což se projevuje i na přetížení nemocnice.

Prozatím jsou meziokresní uzávěry vyhlášené na tři týdny, je ale možné předpokládat, že nakonec budou ještě o týden či dva prodloužené. Výsledky z Chebu a z Trutnova ale ukazují, že mají smysl a přinejmenším se na zpomalení šíření nákazy podílí. Těch několik týdnů stojí za to se kousnout a vydržet omezení cestování.